Home » Handbal, International » Si-au respectat statutul de favoriti: Romania-Angola 39-29 (20-14). Tricolorii sunt deja calificati in optimi

romania handbal masculin under 21 In penultima etapa din grupa B a Campionatului Mondial de handbal masculin Under 21, Romania a invins Angola, Nicusor Negru fiind cel mai bun marcator al intalnirii, cu 18 goluri. Cu aceasta victorie, Romania are asigurata prezenta in optimile de finala, desi mai are de disputat un joc in aceasta grupa.

In partida disputata sambata in Brazilia, tricolorii au avut un inceput bun de meci in fata Angolei, conducand cu 7-1 dupa 13 minute de joc. Angolezii au fost haotici in defensiva, fiind condusi cu 6 goluri dupa primele 30 de minute de joc, 14-20.

Tricolorii au fost mai relaxati la inceputul reprizei secunde, iar echipa africana s-a apropiat doar la 3 lungimi, 23-20. Nu a fost sa fie o revenire surpriza, elevii pregatiti de Ovidiu Mihaila au transat rapid partida, castigand jocul la 10 goluri diferenta, 39-29. Nicusor Negru a fost de neoprit in ofensiva, marcand 18 goluri din 20 de aruncari, avand un procentaj de 90 la suta.

Cu o etapa ramasa de disputat, Romania are 6 puncte in clasament, fiind calificata deja in optimile de finala. Totusi este important si meciul contra ibericilor, o victorie contra Spaniei fiind echivalenta cu locul 1 in clasamentul final al grupei B, ceea ce asigura un adversar mai modest, cel putin teoretic, in faza optimilor de finala.

Romania:  Ionut Iancu, Ciprian Bobeica – Roland Talmaier, Ionut Nistor Ionita , Nicolae Ungureanu (6), Dan Racotea (3), Mihai Militaru, Petru Stroe, Adrian Rotaru, Vlad Sincelean (2),  Ramon Somlea, Andras Szasz (3), Nicusor Negru (18), Gabriel Burlacu (2), Bogdan Manescu (5). Antrenor principal: Ovidiu Mihaila.