Home » International, Tenis » Simona Halep, in semifinale la Qatar Total Open

Simona Halep, in semifinale la Qatar Total Open

Simona Halep Vineri seara, Simona Halep a reusit calificarea in semnifinale la Qatar Total Open,  dupa o victorie categorica in fata italiencei Sara Errani, numarul 7 mondial, cu 6-2,6-0. Simona, numarul 10 mondial, in clasamentul WTa, nu a i-a dat nicio sansa italiencei, dominand la toate aspectele jocului.

Dupa ce a pierdut fara drept de apel in fata italiencei in turneul desfasurat la Miami in 2013, cu 6-, 6-0, Simona a intrat foarte motivata in partida de astazi.

Cu 3-0 in primul set, italianca a avut o minge de break, dar Simona si-a revenit punctand pentru 4-0. Italianca a reusit sa-si adjudecete urmatoarele 2 ghemuri pe propriul serviciu, dar si Simona si-a pastrat ghemurile la serviciu si s-a impus in primul set cu 6-2. La acest scor Errani solicita timeout, dar nici antrenorul Pablo Lozano nu a reusit sa o readuca in meci pe italianca. A urmat un set secund dominat total de Simona, care reuseste un 6-0 sec si totodata calificarea in semifinalele de la Doha.

In semifinale, Simona Halep o va intalni pe Agnieszka Radwanska, poloneza numarul 4 mondial, trecand in sferturi de belgianca Yanina Wickmayer, cu 6-2,6-1.

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,