Home » International, Sporturi, Tenis » Simona Halep, in sferturi la Indian Wells dupa ce a trecut de Eugenie Bouchard cu 6-4 in decisiv

simona halep paribas open indian wells Simona Halep a ajuns in sferturile de finala, in turneul desfasurat la Indian Wells, dupa ce a trecut luni seara, de Eugenie Bouchard, “copila minune” a tenisului canadian.

Actualmente numarul 7 mondial, Simona Halep a inceput foarte bine sfertul de finala contra canadiencei Eugenie Bouchard, avand 5-0 in primul set, dupa doar 17 minute de joc. Canadianca, numarul 19 mondial, a mai recuperat din diferenta, printr-un break realizat si altul adjudecat pe propriul serviciu, dar Simona inchide setul cu 6-2.

In actul secund, canadianca, de doar 20 de ani, a practicat un alt tenis, cu mai putine greseli personale fata de primul set si cu un serviciu precis. De cealalta parte, Simonei nu i-a mai iesit jocul, cu multe greseli nefortate si cu un prim serviciu slab, romanca pierde setul 2, cu 6-1.

Eugenie Bouchard lupta pentru fiecare minge si in decisiv, reusind break-ul la scorul de 3-3. Dar Simona a mai dat, o data, dovada de tarie de caracter si intoarce soarta partidei, reusind 3 ghemuri consecutive.

Dupa un joc solicitant, cu o adversara bataioasa, Simona Halep se califica in sferturile de finala, unde o va intalni pe Casey Dellacqua, australianca, numarul 78 mondial, profitand de abandonul americancei Lauren Davis.