Home » Alte sporturi, International, Tenis » Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Wimbledon dupa 6-3, 4-6, 6-4 cu Lesia Tsurenko

Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Wimbledon dupa 6-3, 4-6, 6-4 cu Lesia Tsurenko

simona halep wimbledon Simona Halep a trecut in turul 2 la Wimbledon de ucraineanca Lesia Tsurenko, numarul 170 mondial, dupa un joc spectaculos castigat in decisiv, intr-o ora si 49 de minute de joc.

Jocul Simonei trebuia disputat ieri, dar partida a fost amanata din cauza ploii de la Londra si reprogramata pentru vineri de la ora 13.30. Si astazi, partida s-a decalat cu o jumatate de ora, cele doua jucatoare intrand pe teren de la ora 14.00, ora Romaniei. Simona avea amintiri placute cu ucraineanca, reusind victorii in precedentele 3 intalniri directe.

Jocul a fost echilibrat, in primul set, pana la 3-3, cu mentiunea ca ucraineanca a avut si o minge de break nefructificata la scorul de 2-1. Simona reuseste break-ul, ucraineanca avand minge de rebreak in ghemul urmator, moment in care s-a intamplat un lucru mai putin obisnuit. Tsurenko solicita proba video pentru  mingea trimisa de ea in aut, apoi se razgandeste si solicita si proba pe serviciul Simonei, care a fost mult in teren spre amuzamentul celor doua jucatoare. Simona revine pe propriul serviciu si nu mai face pasi gresiti ghemul urmator, castigand primul set cu 6-3.

Numarul 3 mondial parea ca va castiga lejer aceasta partida, dupa ce a condus cu 3-0 in setul secund, dupa doar 8 minute de joc. Nu a fost sa fie un meci incheiat rapid, ucraineanca reusind o serie de 5 ghemuri consecutive. Simona nu reuseste sa mai intoarca soarta setului secund, castigat de ucraineanca cu 6-4, astfel ca partida a avut nevoie de set decisiv.

Simona incepe promitator decisivul, castigand de doua ori pe propriul serviciu si reusind si un break datorita greselilor mari nefortate de ucraineanca. Romanca a avut 5-2 s si doua mingi de meci pe serviciul ucrainiencei, dar Tsurenko reuseste sa revina si sa reduca difrenta la 5-3 dupa un ghem foarte spectaculos. Scenariul se repeta si ghemul urmator si Tsurenko se apropie la 5-4 servind pentru egalare. Simona nu a mai dat si alte sanse inchizand meciul la 6-4 cu un ultim punct castigat spectaculos.

Astfel, romanca se impune dupa o ora si 49 de minute de joc, intr-un meci ce parea mult mai simplu conform calculelor hartiei. In turul 3, in turneul de Mare Slam de la Wimbledon, Simona o va intalni pe elvetianca de doar 17 ani, Belinda Bencic.