Home » International, Tenis » Simona Halep si Sorana Cirstea s-au calificat in turul 2 la Roland Garros

Simona Halep si Sorana Cirstea s-au calificat in turul 2 la Roland Garros

simona halep roland garros Celebrul turneu de zgura de la Rolland Garos a inceput duminica, cu partidele din turul 1 la masculin si feminin., marti intrand pe scena si 3 jucatoare din Romania, Simona Halep, Sorana Cirstea si Alexandra Cadantu.

Numarul 4 mondial, Simona Halep a avut nevoie de doar 56 de minute de joc, in fata rusoaicei Alysa Kleybanova (87 WTA). Simona nu a dat sanse rusoaicei castigand categoric in doua seturi, 6-0, 6-2 si o va intalni in turul secund pe britanica Heather Watson, numarul 92 mondial.

Sorana Cirstea a avut un meci dificil in primul tur, reusind victoria in set decisiv, in fata canadiencei Aleksandra Wozniak (149 mondial), in 2 ore si 12 minute de joc. Romanca a pierdut primul set la tie-break (7-3), avand si un set secund extrem de disputat, castigat de Sorana cu 7-5. Canadianca nu a mai rezistat in decisiv, pierzand cu 6-2, iar Sorana Cirstea o va intalni in turul secund pe Teliana Pereira, numarul 94 WTA.

Alexandra Cadantu (81 WTA) nu a reusit calificarea in turul secund, fiind eliminata in doua seturi (6-7,1-6) de olandeza Alysa Bertens, numarul 148 mondial,