Home » Alte sporturi, International, Tenis » Simona Halep trece de Zarina Diyas si ajunge in optimile de finala la Australian Open

Simona Halep trece de Zarina Diyas si ajunge in optimile de finala la Australian Open

Simona Halep Simona Halep, numarul 11 mondial, a reusit in aceasta dimineata o noua victorie la Australian Open (6-1,6-4), in fata jucatoarei din Kazahstan, Zarina Diyas, reusind cea mai buna performanta de pana acum a carierei in turneul de Mare Slem din Oceania, calificarea in optimile de finala.

Simona Halep intalnea un adversar aparent facil, jucatoarea din Kazahstan fiind numarul 152 mondial,insa Zarina Diyas a ajuns in turul III la Australian Opne dupa ce a disputat 3 meciuri de calificare si doua partide pe tabloul principal.

Primul set a fost fara emotii pentru romanca, aceasta reusind sa-si adjudece actul cu 6-1. Zarina Diyas a dat o replica mult mai puternica in cel de-al doilea set, in care a reusit break-ul la scoru de 2-2. Simona Halep si-a pastrat calmul caracteristic si a facut imediat rebreak-ul, egaland astfel la 3. Cele doua jucatoare si-au pastrat serviciul in urmatoarele doua ghemuri, iar Simona era foarte aproape de accederea in urmatoarea faza a competitiei, dupa ce a trecut la conducere cu 5-4. Diyas nu a mai reusit sa-si pastreze serviciul, iar Simona Halep ajunge in optimile de finala la Australian Open, pentru prima data in cariera, dupa o ora si sapte minute de joc in aceasta partida. De mentionat superioritatea romancei la puncte castigate, Simona fiind si jucatoarea cu mai putine greseli nefortate, 20 fata de 32 ale adversarei.

In optimile de finala, Simona Halep va intalni castigatoarea din intalnirea Jelena Jankovic (nr. 8 mondial) – Kurumi Nara (nr. 74 mondial).