Home » International, Tenis » Simona se opreste in sferturi la Australia Open

Simona se opreste in sferturi la Australia Open

simona halep Simona Halep a intalnit-o pe numarul 11 mondial, in sferturi la Australian open, Ekaterina Makarova reusind victoria in doua seturi: 6-4,6-0.

Marti dimineata, Simona Halep si Ekaterina Makarova s-au intalnit pentru un loc in semifinale la Australian Open. Rusoaica a inceput bine meciul a reusit doua brekuri pe serviciul Simonei, conducand cu 3-0. Simona face rebreak-ul dar rusoaica si-a pastrat un ghem avans pe serviciul adversarei pana la final de set. Mult mai agitata, cu multe greseli nefortate, Simona cedeaza primul act cu 6-4.

Setul secund a avut un rezultat si mai drastic, romanaca nereusind sa castige nici macar un ghem. De apreciat si jocul rusoaicei, care a fost mai calma, fiind ajutata si de propriul serviciu, cu un procentaj de 75 % la primul serviciu, fata de doar 56 % al Simonei.

Totusi, Simona atinge sferturile de finala la primul Grand Slem al anului, acumuland 430 de puncte WTA si primind pentru aceasta performanta un cec in valoare de 340.000 de dolari australieni.