Home » Bacau, National, Volei » Stiinta Bacau se impune in meciul 4 si este Campioana Romaniei la volei feminin pentru a doua oara consecutiv

stiinta bacau volei feminin Stiinta Bacau a reusit victoria si in cel de-al doilea joc sustinut in deplasarea de la Dinamo Romprest Bucuresti  cu scorul de 3-1 (25-17, 16-25, 25-23, 25-23) reusind astfel sa castige eventul (cupa si campionatul) pentru a doua oara consecutiv.

Avand 2-1 la general, bacauancele aveau nevoie de o victorie pentru a decide soarta finalei inca din jocul 4.

Elevele antrenate de Florin Grapa au intrat motivate in teren si au reusit sa conduca pe tabela cu 1-0 la seturi. Dinamovistele nu au cedat si s-au impus in actul secund cu 25-16, aducand astfel egalitatea la seturi. Au urmat apoi doua seturi echilibrate, cu schimbari de scor si registre tactice, ambele echipe aratand ca isi doresc victoria. Totusi, bacauancele au aratat, inca o data, ca in dese randuri in acest sezon, ca gestioneaza mai bine momentele decisive ale jocurilor. Gazdele au condus cu 23-20 in setul 4, dar bacauacele au revenit in forta si au castigat setul, meciul si campionatul editiei 2013-2014 de volei feminin.

Performanta este cu atat mai notabila si prin prisma faptului ca Stiinta a reusit sa-si “apere” eventul de anul trecut, tot in fata dinamovistelor.

Lotul echipei Stiinta Bacau: Ramona Breban, Denisa Rogojinaru, Roxana Bacsis, Lucia Gaido, Mihaela Herlea, Marina Vujovic, Monika Potokar, Alecksandra Petrovic , Alecsandra Sobo, Crina Baltatu, Katsiaryna Zakreuskaya, Sabina Miclea, Kim Stterken Staelens, Emilce Fabiana Sosa. Antrenor principal:  Florin Grapa; Antrenor secund: Aurel Cazacu.