Home » Bacau, Editoriale, International, National » Stiinta Bacau – Volero Zurich vazuta prin prisma suporterului bacauan

Stiinta Bacau – Volero Zurich vazuta prin prisma suporterului bacauan

Radu Adrian Bejan jurnalsportiv.ro Stiinta Bacau a obtinut marti prima victorie in Champions League la volei feminin in acest sezon, la capatul unui joc incheiat in set decisiv. Pentru acest editorial mi-am propus sa fac un mic joc, un joc in care “analiza” sa fie facuta de catre o suportera. Conform cuvantului dat, nu voi desconspira persoana, dar voi publica rezumatul primit de la aceasta, prezentandu-va meciul vazut de cineva care nu a mai facut niciodata o “cronica”.

“O victorie mult asteptata! Nu este numai parerea mea, ci si a spectatorilor din sala. Studentele bacauane s-au impus in 5 seturi in fata echipei elvetiene Volero Zurich . Cu greu, ce-i drept, totusi au facut un joc placut ochiului oricarui spectator. Intr-adevar, startul de meci nu a fost unul consistent pentru echipa bacauana dar au dovedit ca se poate. DA! Se poate… In primul set preluarea a lasat de dorit, setul fiind castigat de echipa din Elvetia. Setul urmator a mers mai bine .. dar nu suficient, zic eu. Campioanele au condus mai mereu pana la time out tehnic, dar elvetiencele au reusit sa ne ajunga si totodata sa fie gata gata .. de a inchide setul. Totusi, studentele domnului Grapa au reusit sa schimbe situatia, Sosa fiind in forma maxima. A atacat si totodata a facut puncte, astfel setul a fost castigat cu 25-27 de echipa din Bacau. Setul al 3 a apartinut categoric Stiintei. Fetele si-au facut treaba, cu mici greseli dar si-au facut-o. In schimb, setul urmator a fost unul dezastruos pentru campioane. De ce? Ei bine, punctele elvetiencelor erau facute doar din serviciul ucrainiencei Rykhliuk, care s-a dovedit a fi intr-o forma excelenta. Ultimul set a fost cel care a tinut toata sala cu sufletul la gura. Stiinta a condus in mare parte pana cand echipa adversa, Volero, a egalat la 12! La 12-12, Mihaela Herlea a intrat la serviciu… pe care l-a dat in fileu. Dar de aici nu a mai fost mult pana la victorie. Fetele au reusit sa castige setul si astfel echipa bacauana a reusit sa bata pe teren propriu echipa din Elvetia. Din punctul meu de vedere meciul a fost unul demn de Liga Campionilor, cu mici greseli, dar cred ca a fost un joc destul de bun! Speram ca urmatorul pe care il va avea Stiinta Bacau sa fie la cote maxime si sa ne bucuram alaturi de campioanele noastre!”

Iata, asadar, “analiza” unei spectatoare care a urmarit meciul si a comentat simplu, din propria perspectiva. Mie mi-a placut. Chiar daca incercam sa improvizam prin cuvinte mari pentru a descrie o traire de la un meci sau daca spunem doar faptele in sine, placerea urmarii “live” – de la fata locului parca te pune intr-o piesa de teatru unde ai voie sa aplauzi intre acte, sa-ti incurajezi actorul si sa te bucuri ca si cum ai juca tu. Astfel de trairi iti poate da o partida urmarita printre “actorii” sportului…