Home » Handbal, National » Stiinta M.D. Bacau-HCM Constanta, finala Cupei Romaniei la handbal masculin

Stiinta M.D. Bacau-HCM Constanta, finala Cupei Romaniei la handbal masculin

finala cupei romaniei la handbal masculin Stiinta Bacau si HCM Constanta se vor intalni in finala Cupei Romaniei la handbal masculin, pentru a treia oara consecutiv, cele doua formatii trecand sambata, in semifinale, de CSM Bucuresti si HC Vaslui.

In primul joc din semifinale, s-au intalnit Stiinta Municipal Dedeman Bacau si CSM Bucuresti, echipa clasata pe locul 3 in campionat contra formatiei de pe penultimul loc in Liga Nationala. Desi echipa bucuresteana a lasat o impresie frumoasa la aceasta Cupa a Romaniei, elevii antrenati de Bozo Rudici nu au reusit sa faca fata bacauanilor, care s-au distantat decisiv inca din prima repriza. Formatia antrenata de Eliodor Voica a primit doar 5 goluri in 23 de minute, avand si un avans de 9 goluri, 14-5. Cu 17-9 dupa primele 30 de minute de joc, bacauanii si-au consolidat avantajul in repriza secunda, terminand partida cu un avantaj de 10 goluri, 31-21.

In cealalta semifinala, campioana Romaniei pornea ca favorita certa in partida cu HC Vaslui. Dar vasluienii, antrenati de Leonard Bibirig, au dat o replica pe masura constantenilor, avand si 3 goluri avantaj in primele 15 minute de joc. Campioana si detinatoarea cupei isi revine spre finalul primei reprize si a condus la pauza cu 16-14. Constantenii si-au pastrat pofta ofensiva si in partea secunda a jocului, reusind victoria la 8 goluri diferenta, 34-26.

Asadar, Stiinta M.D. Bacau si HCM Constanta se vor intalni pentru a treia oara consecutiv in finala Cupei Romaniei,  bacauanii incercand sa cucereasca un prim trofeu, in timp ce campioana poate cuceri cupa pentru a sasea oara in istoria clubului. Partida se va disputa duminica, ora 18.30 si va fi transmisa in direct pe Digi Sport 3.

Etichete:, , , , , , , , , , , ,