Home » Alte sporturi, Baschet, International » SUA-Serbia 129-92. Statele Unite, campioana mondiala la baschet masculin!!!

SUA-Serbia 129-92. Statele Unite, campioana mondiala la baschet masculin!!!

SUA campionatul mondial de baschet masculin Reprezentativa Statelor Unite a invins categoric Serbia in finala Campionatului Mondial de baschet masculin, reusind astfel sa-si pastreze titlul obtinut in anul 2010.

In finala Campionatului Mondial de baschet masculin programata duminica, 14 septembrie, s-au intalnit Statele Unite si Serbia, americanii pornind din postura de mari favoriti.

Si totusi, sarbii au inceput in stilul lor caracteristic partida,  foarte ambitiosi, reusind sa conduca dupa 4 minute de joc, cu 12-5. A fost doar un inceput frenetic pentru europeni, americanii intrand repede in ritmul partidei.

Mai intai, americanii au condus cu 20-15, apoi distanta s-a majorat la 30-19, primul sfert terminandu-se cu scorul de 35-21. A fost sfertul lui Kyrie Irving, coordonatorul de joc al lui Cleveland Cavaliers reusind 15 puncte in primele 10 minute de joc. Ritmul ofensiv a fost acelasi pentru americani, care se impun si in al doilea sfert, cu 32-20, diferenta fiind asiguranta de jocul bun ofensiv si numarul mare de reusite de 3 puncte, in prima repriza, 11 aruncari reusite din 17, fata de doar 3 ale sarbilor din 12 incercari.

Repriza secunda a fost un spectacol total reusit de cele doua echipe, americanii continuand sa se distanteze, dupa 38-26 in sfertul 3. Sfertul 4 este castigat de sarbi, cu 25-24, dar, per total, americanii se impun in mare stil, cu o victorie la 27 de puncte diferenta, 129-92. MVP-ul acestei finale a fost desemnat Kyrie Irving, americanul terminand seara marii finale cu 26 de puncte, o recuperare si 4 pase decisive.

A fost inca un turneu in care americanii s-au impus fara infrangere, echipa lui Mike Krzyzewski defiland practic si la acest Campionat Mondial. Cu aceasta reusita, Statele Unite egaleaza Iugoslavia la numarul de Campionate Mondiale castigate, 5 la numar, din 7 finale disputate.

De mentionat si performanta Serbiei, care s-a calificat in finala, desi in grupa acestui Turneu Final a pierdut 3 partide, terminand pe ultimul loc ce asigura calificarea in optimi.

Iata si 5-ul Campionatului Mondial de baschet masculin: Pau Gasol (Spania), Kenneth Faried (SUA), Nicolas Batum (Franta), Milos Teodosic (serbia), Kyrie Irving (SUA).