Home » Handbal, International » Surpriza in cea de-a doua semifinala a Campionatului Mondial de handbal junioare: Germania – Danemarca 26-24 (10-10)

germania CM handbal junioare Romania si-a aflat adversara din marea finala a Campionatului Mondial de handbal feminun Under 18, Germania reusind surpriza in fata principalei favorite la aurul suprem.

Danemarca era favorita clara la calificarea in finala, dupa ce s-a impus in meciul direct din grupa C, cu scorul de 28-2 (14-11).

Dupa un inceput echilibrat de joc, nordicele s-au distantat la 3 oluri in minutul 16 (7-4), dar Germania revine in joc datorita unui joc de pase eficient si prin patrunderi in careu, cu stricaciuni masive in defensiva nordicelor.

Scorul a fost egal dupa primele 30 de minute de joc, iar Germania avea sa impresioneze total dupa pauza, cand s-a distantat la 15-11 in minutul 39. Danezele au dus un joc de urmarire dar fara sa intoarca rezultatul, iar ambitioasele nemtoaice reusesc marea surpriza de la acest turneul final, calificarea in finala, dupa ce a terminat grupa doar pe locul 3.

Asadar, Romania a scapat de principala favorita la medalia de aur, tricolorele avand totusi un meci dificil si in fata ambitioasei echipe a Germaniei, formatie pe care a invins-o in meciul din faza grupelor, cu 27-25 (14-11).

Marea finala va avea loc duminica, ora 18:00, partida fiind transmisa in direct online pe site-ul federatiei romane de handbal.

Etichete:, , , , ,