Home » Fotbal, International » Surpriza in Premier League: Manchester City-Stoke 0-1 (0-0)

Surpriza in Premier League: Manchester City-Stoke 0-1 (0-0)

stoke Campioana Manchester City a pierdut pe teren propriu in fata formatiei Stoke City, singurul gol al partidei fiind inscris de Mame Biram Diouf in minutul 58.

Dupa ce a acumulat 6 puncte in doua etape, reusind sa invinga si pe Liverpool cu 3-1, Manchester City era favorita sambata, pe propriul teren, in fata lui Stoke.

Gazdele au dominat teritorial partida, Stoke multumindu-se cu executii rapide pe contraatac. Cea mai importanta ocazie a primei reprize are loc in primul minut de prelungiri, sutul cu stangul al lui Yaya Toure lovind bara portii lui Begovic.

Repriza secunda a avut acelasi format, tot cu Manchester City in ofensiva, dar cu Stoke mai periculoasa pe contraatac. In minutul 58, oaspetii reusesc singurul gol al partidei, Mame Biram Diouf fiind magistral pe contraatac. Senegalezul a facut o cursa spectacol din propria jumatate de teren, dupa ce  primit mingea de la Erik Pieters, l-a depasit pe Kolarov si a fnalizat sec cu un sut puternic, mingea trecand printre picioarele portarului Hart.

Presiunea gazdelor a fost si mai mare in ofensiva dar fara rezultat pe tabela, iar Stoke City obtine prima victorie din acest sezon de Premier League, o mare surpriza realizata chiar pe terenul campioanei. De mentionat ca Stoke nu mai castigase la Manchester City din 1997.