Home » Fotbal, International » Surpriza in Premier League: Newcastle – Chelsea 2-1. Prima infrangere a sezonului pentru londonezi

newcastle chelsea Pe “St. James Park”, Newcastle a reusit surpriza in partida cu lidera din Premier League, gazdele impunandu-se cu 2-1, terminand jocul in zece oameni.

Dupa o prima repriza modesta, Newcastle si Chelsea au oferit un mitan secund spectaculos, tensionat pana la fluierul final.

La sfarsitul primei reprize portarul Rob Elliot s-a accidentat, iar in poarta gazdelor si-a facut debutul tanarul de 21 de ani, Jak Alnwick.

Repriza secunda avea sa fie total diferita, cu multe evenimente. Gazdele suprind apararea londonezilor in minutul 57, cand Ameobi centreaza in careu, iar Papiss Cisse marcheaza din 5 metri. De mentionat ca atacantul lui Newcastle a fost la prima atingere a balonului, senegalezul intrand in teren in minutul 53, in locul lui Cabella.

Lucrurile aveau sa se complice pentru echipa lui Mourinho, in minutul 78, gazdele reusind o actiune similara ca la primul gol, autor fiind acelasi Cisse.

In minutul 83, Taylor primeste cel de-al doilea galben, fiind implicit si eliminat. La actiunea urmatoare, portarul neexperimentat iese aiurea pe centrare, iar Drogba reduce din diferenta, printr-o reluare cu capul.

Londonezii pun presiune pe gazde pana la finalul meciului, dar nu reusesc golul egalizator, iar Chelsea este la prima infrangere in 23 de jocuri disputate in acest sezon, in toate competitiile.

De mentionat ca Jose Mourinho ramane fara victorie, din postura de antrenor, pe terenul celor de la Newcastle.