Home » International, Tenis » Tenis feminin: Sorana Cirstea si Andreea Mitu eliminate de la Wimbledon! Irina Begu s-a calificat in turul secund

2013 Sony Open Tennis - Day 5 Marti au intrat in primul tur la turneul de Mare Slam de la Wimbledon si 3 romance, doar Irina Begu reusind sa se califice in turul secund.

Andreea Mitu, venita din calificari, a avut o adeversara extrem de puternica in primul tur de la Wimbledon, pe numarul 4 mondial Agnieszka Radwanska. Poleneza nu a avut mari dificultati in aceasta partida, pierzand doar 3 ghemuri in doua seturi, in fata romancei. Radwanska se impune cu 6-2, 6-1 si se califica in turul 2 dupa doar 48 de minute de joc.

Si Sorana Cirstea a fost eliminata in primul tur, pierzand in fata jucatoarei Victoria Duval din Statele Unite. Desi favorita certa pe hartie, Sorana, numarul 29 WTA, a pierdut primul set cu 6-4, reusind egalarea dupa ce s-a impus in cel secund cu 6-2. In decisiv romanca nu a mai avut solutii iar americanca, numarul 114 mondial, reuseste supriza intr-o ora si 40 de minute de joc.

In schimb, Irina Begu (nr. 81 WTA) a reusit calificarea in turul doi, dupa ca a castigat o partida maraton de 2 ore si 20 de minute in fata frantuzoaicei Virginie Razzano. Irina a pierdut categoric primul set, dar a avut puterea sa revina in joc, impunandu-se in urmatoarele doua seturi, cu 6-4, 7-5, decisivul fiind disputat intr-o ora si 5 minute de joc. In turul secund, Irina Begu o va intalni pe nemtoaica Andrea Petkovic, numarul 20 mondial.

Astazi, mai intra in competitie doua romance in competia de simplu feminin, Alexandra Cadantu-Camila Giorgi si Simona Halep contra braziliencei Teliana Pereira.