Home » International, Tenis » Tenis – Sony Open: Roger Federer eliminat de Kei Nishikori in sferturile de finala

roger federer La Sony Open, turneul de la Miami pe suprafata dura, cu premii totale in valoare de 4.720.380 de dolari, Kei Nishikori si Roger Federer s-au intalnit miercuri seara, pentru un loc in semifinalele competitiei. Victoria i-a reveni japonezului care a castigat cu 2-1 la seturi, reusind sa revina de la 0-1.

Elvetianul de 32 de ani, s-a impus in primul set cu 6-3, reusind si doua break-uri. Japonezul, in varsta de 24 de ani, a aratat stapanire de sine dupa ce a fost condus pe tabela si cu un break mai putin, a revenit spectaculos in setul secund, reusind sa-l castige cu 7-5. In decisiv, Federer nu reuseste niciun break, iar Nishikori castiga un ghem pe serviciul adversarului, reusind sa se impuna cu 6-4.

Asadar, sfarsit de drum pentru elvetianul numarul 5 mondial, in timp ce Nishikori se va duela in semifinale cu Novak Djokovic, sarbul reusind victoria in fata castigatorului de anul trecut, Andy Murray, in 2 seturi (7-5, 6-3).