Home » Bacau, Handbal, National » Thriller in finala Cupei Romaniei la handbal masculin! HCM Constanta castiga trofeul dupa 4 reprize de prelungiri si 12 serii de aruncari de la 7 metri

hcm constanta handbal masculin Finala de infarct in Cupa Romaniei la handbal masculin, HCM Constanta si Stiinta M.D. Bacau au oferit un spectacol total cu doua serii de prelungiri si 12 serii de aruncari de la 7 metri. Stanescu apara aruncarea lui Ramba, iar Alexandru Csepreghi marcheaza pentru cel de-al saselea trofeu de Cupa a Romaniei pentru HCM Constanta.

Bacauanii au inceput mai bine partida si conduceau la pauza cu 17-12, avand o linie de 9 metri letala in ofensiva si cu Raducu Tamas in mare forma in poarta vicecampioanei (25 interventii in aceasta partida). Bacauanii au continuat parcursul bun si in repriza secunda  si s-au distantat la conducere, cu 7 goluri avantaj in minutul 50. A urmat apoi, un final “nebun” de repriza secunda, HCM Constanta primind doar un gol in ultimele 10 minute de joc. Campioana Romaniei a marcat 7 goluri la rand, iar Stiinta trece din nou in avantaj prin reusita lui Cristian Ghita de la 7 metri. Cu 10 secunde ramase din timpul regulamentar de joc,constantenii trec la atac si primesc o aruncare de la 7 metri, in ultima secunda, Criciotoiu fiind faultat pe aruncare de Vladimir Rusia. Alexandru Simicu aduce egalarea la 28, iar partida va intra in istorie, fiind prima finala cu doua serii de prelungiri disputate. Bacauanii au condus si dupa prima repriza de prelungiri, cu 30-28, dar prima serie de prelungiri se termina tot la egalitate,31-31.

A mai fost nevoie de inca o serie de prelungiri, in total 80 de minute de joc, un efort aproape supraomenesc la care au fost supusi jucatorii celor doua formatii. Si totusi, si aceasta a doua serie avea sa fie la fel de spectaculoasa ca si restul partidei, cu cate 5 goluri marcate de cele doua formatii. Dupa 4 reprize de prelungiri si rasturnari de scor, cele doua echipe termina la egalitate partida 36-36, castigatoarea trofeului fiind decisa la aruncarile de departajare.

Si aici s-a urmat cursul jocului din aceasta partida, cu goluri spectaculoase, rasturnari de scor si parade exceptionale reusite de cei 4 portari, Raducu Tamas/Stefan Grigoras (la bacauani) si Catalin Popescu/Rudi Stanescu (la constanteni). Dupa cele 5 aruncari de fiecare echipa, bacauanii si constantenii au fost la egalitate, 40-40, urmand ca fiecare sa execute cate o aruncare decisiva. Au urmat alte 7 aruncari pentru a desemna castigatoarea Cupei Romaniei, in ultima serie Ionut Ramba il loveste pe portarul Stanescu, iar Alexandru Csepreghi il invinge pe Grigoras pentru cel de-al saselea trofeu din istoria clubului constantean.

Un spectacol total oferit de cele doua formatii, o finala de vis, un thriller de povestit nepotilor, care avea nevoie de o invingatoare. Aceasta a fost HCM Constanta…

Etichete:, , , , , , , , ,