Home » Handbal, International, National » Tricolorele au castigat meciul de debut la Campionatul Mondial de handbal junioare: Romania-Paraguay 31-28 (15-17)

romania handbal feminin under 18 In primul meci din grupa C de la Campionatul Mondial de handbal feminin under 18 care se desfasoara in Slovacia, Romania s-a intrebuintat serios pentru a bate Paraguay, o echipa ambitioasa care a fost aproape sa produca surpriza.

Prima repriza a fost extrem de disputata, niciuna din cele doua echipe nereusind distantarea la doua goluri pana in minutul 26. Sud-americancele, desi considerate mai slabe, au aratat pofta de joc, conducand cu doua goluri dupa primele 30 de minute de joc. De mentionat ca tricolorele au avut probleme in ofensiva, in fata unei aparari avansate (3-3) si mobile.

Lucrurile pareau sa se complice serios pentru tricolore in repriza secunda, sud-americancele avand si 5 goluri avantaj, 24-19 in minutul 43. A urmat o schimbare care a contat mult in angrenajul echipei, Elena Nagy intrand in poarta in locul Dacianei Hosu. Fetele noastre au fost mai atente in aparare si au fortat pe faza de atac, reusind egalarea cand mai erau 5 minute de joc, 26-26. Elevele pregatite de Mariana Tirca au gestionat bine finalul de meci si Romania obtine victoria la debut, cu 31-28.

A fost un meci foarte echilibrat, in compania unei echipe considerata inferioara, insa foarte determinata si muncitoare. Tricolorele si-au aratat pana la urma valoarea, dar jocul Romaniei a lasat de dorit.

Sorina Tirca a fost desemnata ce amai buna jucatoare din tabara noastra, in timp ce coordonatoarea de joc Fernanda Insfran a fost aleasa cea mai buna jucatoare de la Paraguay.

Urmatorul joc pentru Romania va avea loc miercuri, 20 iulie, in compania formatiei Kazahstan, cu incepere de la ora 19:00.

Romania: Elena Nagy, Daciana Hosu, Raluca Kelemen – Alexandra Badea (5 goluri), Claudia Lacatus, Sorina Tirca (9), Alexandra Muntean, Ana-Maria Mihart (2), Teodora Popescu (3), Alexandra Severin (1), Cristina Cretu, Raluca Petrus, Daria Bucur (4), Alexandra Banciu (4), Ana Maria Berbece (2), Andreea Tecar (1).