Home » Handbal, International » Tricolorele au facut primul pas pentru calificarea la Europene: Belarus-Romania 28-30 (13-14)

romania-handbal-feminin Nationala Romaniei de handbal feminin a reusit victoria in deplasarea de la Belarus si are prima sansa la calificarea pentru Europenele din acest an ce vor avea loc in Ungaria si Croatia. Meciul decisiv va fi duminica la Baia Mare, returul cu Belarus fiind ultimul meci din Grupa 6.

Romania si Belarus se lupta pentru a obtine cel de-al doilea loc in grupa, Norvegia avand asigurata calificarea la Europene dupa ce a invins ambele formatii in dubla mansa.

Dupa un inceput mai greoi de meci, cele doua echipe s-au aflat la egalitate dupa primele 10 minute de joc, 3-3. Apararea Romaniei a functionat bine in prima repriza, tricolorele distantandu-se pe tabela la 10-7 in minutul 20. Spre final de mitan,  gazdele s-au apropiat de romance, avand deficit de doar un singur gol dupa primele 30 de minute de joc, 13-14. Apararea a functionat bine pentru elevele lui Gheorghe Tadici si la reluarea partidei, Romania avand iar 3 goluri avantaj, 20-17, dupa 10 minute scurse din repriza secunda. Belarus a profitat de eliminarile tricolorelor si de evolutia inspirata in poarta a lui Safonova, reusind egalarea la 24 in minutul 44. Gazdele au si condus cu 26-24, dar tricolorele au revenit in joc in special datorita unei aparari foarte exacte. Cu ultimele 3 goluri marcate de Ada Nechita pe contraatac pentru tricolore, Romania obtine o victorie importanta in deplasare, avand si prima sansa la calificarea la Europenele din decembrie. Cea mai prolifica marcatoare pentru tricolore a fost Valentina Ardean Elisei, cu 9 reusite, in timp ce de la gazde, Karyna Yezhykava a marcat de 6 ori.

Meciul decisiv al grupei se va disputa duminica la Baia Mare, Romania fiind calificata la Europene cu o victorie sau cu un meci egal.

Lotul Romaniei: Paula Ungureanu, Mirela Pasca – Crina Pintea, Adriana Nechita (4 goluri), Aurelia Bradeanu (5), Gabriela Perianu (3), Luciana Marin (1), Laura Oltean (1), Valentina Ardean Elisei (9), Andreia Ciuciulete (3), Oana Apetrei (1), Daniela Babeanu, Nicoleta Tudor, Camelia Hotea, Laura Chiper, Elzia Buceschi (3). Antrenor principal: Gheroghe Tadici; Antrenor secund: Florentin Pera;