Home » Handbal, International » Tricolorele au obtinut cea de-a doua victorie consecutiva la Campionatul Mondial de handbal junioare: Romania – Uzbekistan 42-22 (19-10)

romania uzbekistan 42-22 Marti, tricolorele au obtinut o victorie scontata in fata nationalei similare a Uzbekistanului, in cea de-a doua partida disputata la Campionatul Mondial de handbal junioare (Under 18) din Macedonia.

Dupa victoria zdrobitoare a Danemarcei in prima etapa a grupei C (60-18), Romania pornea ca favorita certa in fata Uzbekistanului. Totusi, inceputul de meci a apartinut outsiderelor, care au condus cu 3-1 dupa 4 minte de joc. Apoi, tricolorele au trecut la conducere, 3-4 in minutul 7, s-au distantat la 9-5 in minutul 15 si au avut un avans linistitor dupa primele 30 de minute, 19-10.

Reprezentativa Uzbekistanului nu a reusit sa puna mari probleme nici in repriza secunda, iar Romania obtine o victorie detasata cu scorul de 42-22. Alina Ilie a fost principala marcatopare pentru tricolore, cu 12 reusite, in timp ce de la oaspete, Surayyokhon Abdulhamidova a inscris 11 goluri. De mentionat ca antrenorii Aurelian Rosca si Gavril Kozma au rulat toate jucatoarele inscrise pe foaia de joc, iar 11 dintre ele au reusit sa si marcheze.

Dupa doua victorii obtinute lejer in partidele cu Argentina si Uzbekistan, pentru nationala Romaniei incep partidele considerate mai echilibrate. Miercuri, 23 iulie, Romania va intalni Macedonia, tara organizatoare a acestui Campionat Mondial, de la ora 18:15 (ora Romaniei).

Romania: Maria Izabela Rosca, Madalina Ion – Andreea Taivan, Oana Maria Buca, Dana-Abed Kader (4), Iulia Maria Andrei, Alexandra Dindiligan (2), Maria Florentina Craiu (2), Alina Ilie (12), Sonia Vasiliu (3), Cristina Laslo (1), Bianca Maria Bazaliu (4), Daniela Corban (4), Alexandra Carasol (5), Florenta Ilie (4), Lorena Ostase (1). Antrenor principal: Aurelian Rosca; Antrenor secund: Gavril Kozma.