Home » International, National, Volei » Tricolorele au pierdut in cel de-al doilea meci din grupa preliminara: Romania – Serbia 0-3

romania volei feminin under 19 preliminarii CE In cel de-al doilea joc din grupa A de calificare la Campionatului European de volei feminin under 19, Romania a fost invinsa de Serbia in minimum seturi, desi tricolorele au dominat fiecare inceput de set.

Vineri seara, tricolorele au intalnit tara organizatoare, Serbia, echipa ce a pierdut surprinzator in primul meci in fata Belarusului.

Romania a castigat cu 3-0 in primul meci, contra Greciei, iar un eventual succes ar fi garantat locul 2 in grupa.

A fost o desfasurare de scor cel putin ciudata, in toate cele 3 seturi, Romania dominandu-si adversarul la inceputul fiecarui act.

In primul set a fost 9-4 pentru fetele noastre, sarboaicele au egalat, iar pe final au condus cu 22-19. Tricolorele revin puternic, avand si o minge de set la scorul de 25-24. Totusi, sarboaicele revin la randul lor si inchid primul act cu 27-25, dupa 31 de minute de joc.

Tricolorele au condus si in setul secund, avand 16-11 la cel de-al doilea time-out tehnic. Sarboaicele au fost conduse si cu 20-17, insa si de aceasta data au avut puterea sa revina, castigand cel de-al doilea act, cu 25-23.

Setul 3 a avut acelasi scenariu, cu fetele noastre la conducere, avand si 6 puncte avantaj, 13-7. Romania a condus si cu 17-15, apoi sarboaicele au reusit o serie de 8 puncte consecutive, incheind setul cu 25-18.

Asadar tricolorele pierd jocul in fata Serbiei cu 0-3, dar inca mai sunt sanse la calificare, jocul de maine contra Belarusului fiind decisiv, partida fiind programata la ora 16.00.

Grupa A s-a complicat, Belarusul avand 6 puncte, dupa ce a obtinut astazi cea de-a doua victorie (3-1 in fata Greciei), iar Serbia si Romania au fiecare cate 3 puncte.

Romania mai poate castiga totusi grupa, daca va invinge maine Belarus cu 3-0, iar Serbia pierde un set cu Grecia.

Mentionam ca la Campionatul European se califica echipele clasate pe primul loc din fiecare grupa, iar formatiile clasate pe locul 2, impreuna cu echipa de pe locul 3 cu cel mai bun punctaj din toate cele 7 grupe, vor juca inca un turneu de calificare.

Romania: Adelina Ungureanu, Renata Rancz, Rodica Buterez, Elizabet Varga, Andra Maria Artin, Larisa Vasilica, Diana Ariton, Daiana Roman, Roxana Tucmeanu, Theodora Stan, Alexandra Molnar, Alexandra Cauc. Antrenor principal: Ciprian Darnescu.