Home » Handbal, International, National » Tricolorele s-au impus la scor in cel de-al doilea meci din grupa: Romania-Kazahstan 35-17 (19-8)

romania kazahstan handbal feminin Dupa victoria cu emotii din prima etapa, Romania s-a impus la scor in cel de-al doilea meci din grupa C a Campionatului Mondial de handbal feminin under 18.

Chiar daca adversarul a fost modest, tricolorele au jucat mai bine ca in primul joc, atat pe faza de aparare cat si in atac. Dupa 25 de minute, Romania avea deja un avans de 9 goluri, 16-7. Pe final de repriza avantajul a crescut, fetele noastre conducand cu 19-8 dupa primele 30 de minute de joc. De mentionat ca Mariana Tirca a  inceput partida cu Raluca Kelemen, iar portarul nu a dezamagit, avand multe interventii bune.

In repriza secunda au intrat pe teren si jucatoarele care au evoluat mai putin pana acum, insa avantajul tricolorelor a tot crescut. Cu multe solutii in ofensiva, Romania se impune de o maniera clara, 35-17, rezultat care asigura calificarea tricolorelor in optimi, dupa doar doua meciuri disputate in grupa. Andreea Tecar a fost desemnata cea mai buna jucatoare din tabara Romaniei in partida cu Kazahstan, sportiva marcand 6 goluri.

Pentru un joc teoretic mai usor in optimi, Romania trebuie sa obtina rezultate bune si in compania echipelor considerate mult mai puternice fata de primele doua adversare: Norvegia, Coreea de Sud si Franta. Urmatorul joc va avea loc vineri seara, in compania Norvegiei, cu incepere de la ora 11:00.

Romania: Elena Nagy, Daciana Hosu, Raluca Kelemen – Alexandra Badea (5 goluri), Claudia Lacatus, Sorina Tirca (6), Alexandra Muntean (1), Ana-Maria Mihart (5), Teodora Popescu, Alexandra Severin, Cristina Cretu (3), Raluca Petrus (2), Daria Bucur (3), Alexandra Banciu (1), Ana Maria Berbece (3), Andreea Tecar (6).