Home » Bacau, Locale, National, Volei » Turneu final, minivolei fete: CSS Bacau s-a calificat in semifinale! Vezi rezultatele din primele doua etape ale competitiei

css bacau minivolei fete Vineri, 15 mai, s-au disputat doua etape in cele doua grupe ale Turneului Final de minivolei fete, organizat in Bacau, fiind cunoscute deja cele 4 semifinaliste desi mai este o etapa de disputat.

In primul meci de la sala de sport din incinta Colegiului National “Vasile Alecsandri”, in seria I, echipa CSS Lugoj a invins cu 3-1 formatia ASC Juvenil Brasov. Desi brasovencele au aratat calitati individuale, lugojencele s-au impus datorita unui joc mai complet de echipa.

A urmat apoi partida dintre CSS Bacau, gazda competitiei, si CSS Targoviste, un joc ce s-a dovedit aprig disputat. Oaspetele au condus in primul set cu 16-13, dar bacauancele revin puternic, avand 8 mingi de meci, 24-17. Totusi, finalul primului set a fost tensionat, gazdele castigand in cele din urma cu 25-23. A venit apoi replica targovistencelor, care se impun in actul secund cu 25-20. In setul 3, ambele echipe au folosit alt prim 4, “garnitura a doua” a bacauancelor castigand de o maniera categorica, cu 25-5. Oaspetele au condus in setul 4, cu 18-13 si 21-18, dar bacauancele revin puternic si se impun in cele din urma cu 25-23, castigand astfel partida cu 3-1. O reusita meritata dar pe deplin muncita de elevele antrenate de Dumitru Matanie.

Dupa-amiaza s-a disputat etapa a doua in aceasta serie, CSS Lugoj castigand primul joc cu scorul de 3-0. In ultima partida din seria I, CSS Bacau a intalnit formatia ASC Juvenil LPS Brasov, oaspetele avand nevoie de victorie pentru a mai spera la calificarea in semifinale.

Gazdele s-au impus in primele doua seturi, cu mentiunea ca formatia din Brasov a folosit alte 4 jucatoare in setul 2, in timp ce bacauancele au jucat in aceeasi formula. In setul 3, conform regulamentului, a fost randul bacauancelor sa schimbe echipa, iar brasovencele sa joace in formula de inceput. Desi cu “echipa a doua” bacauancele au dominat si in setul 3, avand 3 mingi de meci, 24-21. Brasovencele revin si egaleaza la 24, dar gazdele inchid totusi meciul cu 27-25. Asadar, cu acest rezultat, formatia bacauana acumuleaza 6 puncte si este calificata matematic in semifinale, meciul de maine fiind doar pentru stabilirea ierarhiei finale in aceasta grupa.

“Este o bucurie foarte mare.De doi ani de zile tot incercam sa ajungem aici, dar acum fetele s-au copt. Bine ca, pentru prima data in multi ani, o echipa de junioare din Bacau se afla in primele 4. Suntem meritat acolo si dintr-o grupa foarte grea. De joc nu sunt multumit in mod special pentru ca emotiile fetelor si-au spus cuvantul. Totusi, toate fetele care au jucat si-au facut datoria” ne-a declarat vizibil emotionat antrenorul formatiei bacauane, Dumitru Matanie. De mentionat si aportul publicului la reusita bacauancelor, prietenii si familiile jucatoarelor facand o atmosfera frenetica pe parcursul celor doua meciuri.

In seria a doua, disputata la sala de sport a Colegiului “Anghel Saligny”, formatia CSS-Pro Volei Botosani s-a impus, dupa cum era de asteptat, in cele doua partide disputate. Tot doua victorii a acumulat si formatia CSS Buzau, dar una din ele doar de doua puncte in confruntarea cu formatia CSM Power Volei Baia Mare, o echipa care s-a luptat pentru fiecare punct.

Iata rezultatele complete inregistrate vineri in cele doua serii:

Seria I

Etapa I

ASC Juvenil LPS Brasov – CSS Lugoj   1-3 (23-25, 13-25, 25-20, 10-25)

CSS Bacau – CSS Targoviste   3-1 (25-23, 20-25, 25-5, 25-23)

Etapa a-II-a

CSS Targoviste -  CSS Lugoj   0-3 (25-27, 20-25, 9-25)

CSS Bacau – ASC Juvenil LPS Brasov   3-0 (25-16, 25-12, 27-25)

Clasament seria I dupa doua etape: 1) CSS Lugoj 6 p.; 2) Bacau 6 p.; 3) CSS Targoviste 0 p.; 4) ASC Juvenil LPS Brasov 0 p.;

Seria a-II-a

Etapa I

CSS ProVolei Botosani – CSS 5 Bucuresti   3-1 (25-8, 25-9, 14-25, 25-16)

CSM Power Volei Baia Mare – CSS Buzau   2-3 (22-25, 25-20, 18-25, 25-23, 4-15)

CSS 5 Bucuresti – CSS Buzau   0-3 (23-25, 22-25, 19-25)

CSS ProVolei Botosani – CSM Power Volei Baia Mare   3-0 (25-20, 25-20, 25-19)

Clasament seria a-II-a dupa doua etape: 1) CSS Pro-Volei Botosani 6 p.; 2) CSS Buzau 5 p.; 3) CSM Power Volei Baia Mare 1 p.; 4) CSS 5 Bucuresti 0 p.;

Maine se va disputa ultima etapa in cele doua grupe, dar si partidele pentru locurile de clasament si cele doua semifinale ale Turneului Final.

Etichete:, , , , , , , , ,