Home » Handbal, International, National » Turneul Carpati, handbal feminin: Germania, victorie la cinci goluri impotriva campioanei mondiale

trofeul carpati In aceasta seara, la Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, a avut loc finala mica a Trofeului Carpati, disputata intre Germania si Brazilia.

Nemtoaicele veneau dupa o infrangere la loviturile de la 7 metri contra Suediei, scor 32-33, in timp ce Brazilia pierduse fara drept de apel in fata Romaniei, scor 19-27.

Inceputul de meci le-a apartinut braziliencelor, care in minutul 10 aveau 2 goluri avans, scor 4-2. Din acel moment, Germania s-a descatusat si a trecut la carma partidei, in timp ce Brazilia a mai gasit doar rar drumul catre poarta adversa. Astfel, la pauza, scorul era 12-9 pentru nemtoaice, avantajul acumulat datorandu-se in mare parte Clarei Woltering, portarul lui Buducnost, care a anuntat ca se va retrage din handbal la sfarsitul actualului sezon.

Repriza secunda a fost la discretia Germaniei, care nu a predat nici o secunda armele, in minutul 50 avand un avantaj de 7 lungimi pe tabela de marcaj, 24-17. In ultimele minute de joc, braziliencele au incercat sa mai reduca handicapul si astfel, la finalul partidei, mai aveau doar 5 goluri in minus, scor 20-25.

In urma acestui rezultat, Germania prinde “bronzul” Trofeului Carpati, iar Brazilia se multumeste cu ultimul loc al intrecerii, locul 4. Cele mai bune jucatoare de pe teren au fost Woltering, Minevskaja(5) si Naidzinavicius(5) pentru Germania, respectiv Ana-Paula Rodrigues(7) si Alexandra do Nascimento(3) pentru Brazilia.

Germania: Minevskaja 5, Naidzinavicius 5(1), Althaus 4, Worz 4, Hubinger 2, Fischer 2, A.Muller 1, Wohlbold 1, Nadgornaja 1.

Brazilia: Rodrigues 7(2), Nascimento 3(3), Quintino 2, da Silva 2, Piedade 2, Fachinello 2, Souza 1, Rocha 1.

Evolutia scorului: min 10: 2-4, min 20: 7-6, min 30: 12-9, min 40: 17-13, min 50: 24-17, min 25-20.

7 metri: 1/1 / 5/6

Eliminari: 3×2 / 1×2.