Home » Fotbal, National » Turul 2 preliminar Europa League: Petrolul -Flamurtari 2-0. Nepomuceno si Tamuz au marcat pentru ploiesteni

petrolul Petrolul Ploiesti a debutat cu dreptul in noua editie de Europa League, reusind sa castige cu 2-0 impotriva formatiei albaneze, pe stadionul Ilie Oana, golurile fiind marcate in ultimele 15 minute de joc de Nepomuceno (min.77) si Tamuz (min. 84).

Echipa lui Razvan Lucescu a dominat in partida de pe teren propriu, dar golurile au venit abia pe final de joc. Desi au dominat teritorial in prima repriza, gazdele nu au reusit sa-si cereze oportunitati clare de gol. La pauza, Razvan Lucescu muta inspirat, introducandu-l in teren pe nou venitul Gevaro Nepomuceno. Olandezul a dat viteza gazdelor, jocul devenind mult mai alert. Nepomuceno avea sa deschida si scorul pentru ploiesteni, in minutul 77, dupa o pasa pe culoar trimisa excelent de Filipe Teixeira, olandezul suteaza cu sete la coltul scurt. Albanezii cedeaza total initiativa si mai primesc un gol in minutul 84, Tamuz trimitand decisiv cu capul la coltul lung.

Desi fara sa impresioneze, echipa petrolista devine favorita inainte de meciul retur din deplasare, joi-24 iulie cu incepere de la ora 20:00, partida fiind transmisa in direct pe Digi Sport 1.

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Hoban, Fanchone, Marinescu (Nkoyi ’72), De Lucas, Albin (Nepomuceno ’46), Mutu, Teixeira, Tamuz (Morar ’85). Rezerve: Bolboasa, Beta, Gerson, Priso. Antrenor: Razvan Lucescu.