Home » Fotbal, International » Turul 3 preliminar Uefa Champions League: Aktobe -Steaua 2-2. Gazdele egaleaza in minutul 88

steaua bucuresti champions league Steaua a avut un meci mai dificil decat era de asteptat in fata campioanei Kazahstanului, Aktobe punand in dese randuri probleme serioase campioanei Romaniei.

Gazdele au dominat teritorial in prima repriza, dar Steaua a intrat la cabine in avantaj, datorita golului marcat de Keseru (min.44), care a urmarit sutul lui Chipciu , respins in fata de portarul Sidelnikov.

La doua minute de la reluare, Chipiciu are o buna oportunitate de a majora scorul, dar sutul acestuia trece pe langa poarta.

Gazdele nu au renuntat la lupta punand probleme in defensiva Stelei, in special la fazele fixe. Astfel avea sa vina si golul egalizator, in minutul 58, dupa o prima eroare a portarului Arlauskis, care iese neinspirat pe centrare, iar Korobkin suteaza puternic la coltul scurt.

Steaua avea totusi sa treaca din nou la conducere dupa o reusita superba de la peste 35 de metri a lui Andrei Prepelita, sutul sau fiind deviat de un aparator al gazdelor.

Gazdele nu au renuntat nici de aceasta data la lupta, egaland din nou la o greseala a stelistilor in defensiva, Arzumanyan marcand, in minutul 88, tot cu un sut puternic dupa ce a fost lasat singur pe partea dreapta.

Steaua termina la egalitate in deplasarea din Kazahstan si porneste cu prima sansa la calificarea in playoff-ul pentru grupele Champions League. De mentionat totusi si ardoarea gazdelor, care au luptat pana la final in fata unui adversar superior ca valoare.