Home » Fotbal, International » UEFA Champions League, 24.02.2015: Manchester City-Barcelona 1-2, Juventus Borussia Dortmund 2-1

manchester city barcelona Marti seara s-au disputat alte doua partide din optimile UEFA Champions League, Barcelona si Juventus Torino reusind sa se impuna la limita in prima mansa.

Barcelona a inceput bine partida din deplasare cu Manchester City, catalanii marcand primul gol in minutul 16, prin Luis Suarez. A fost o pasa venita de la Lionel Messi pe partea dreapta, iar atacantul uruguayan marcheaza cu sut precis la coltul lung. Luis Suarez avea sa reuseasca dubla in minutul 30, dupa un desen de pase specific formatiei catalane, iar din centrarea lui Jordi Alba, acelasi uruguayan avea sa inscrie din cadere. La reluare, Manchester City avea sa joace cu totul altceva, fiind echipa mai agresiva pe teren. Sergiu Aguero, cel mai bun jucator de pe teren din tabara englezilor, avea sa reduca din diferenta in minutul 69, cu un sut peste portarul
Ter Stegen. Situatia englezilor se complica in minutul 74, cand Gael Clichy primeste cel de-al doilea galben find eliminat de pe teren. Barcelona a avut sansa sa castige la doua goluri diferenta cand argentinianul Messi a obtinut un penalty la un contact cu un alt argentinian, Zabaleta. Tot Messi executa, dar telefonat in stanga portarului iar Joe Hart reuseste sa respinga, mingea revenind la acelasi Messi, care reia defectuos cu capul din cadere, pe langa poarta.

In celalalt joc al serii, campioana Italiei a intalni formatia germana, Borussia Dortmund. Italienii au marcat primii, la prima actiune importanta a jocului. Dupa un sut puternic din unghi al spaniolului Alvaro Morata, portarul Roman Weidenfeller respinge in fata, de unde Carlos Tevez indeplineste o simpla formalitate. Nemtii egaleaza dupa ce fundasul Giorgio Chiellini se impiedica si pierde mingea, iar Marco Reus primeste cadoul si il executa cu fenta pe portarul Buffon. Italienii pornesc iar in ofensiva si puncteaza pentru 2-1 in minutul 42, cand Pogba centreaza perfect in careu, iar Alvaro Morata trimite in poarta din 7 metri. Repriza secuunda avea sa fie mult mai tacticizata, cele doua echipe nereusind sa mai marcheze, iar Juventus se impune la limita in prima mansa, cu 2-1.

Barcelona – Manchester City si Borussia Dortmund – Juventus vor disputa mansa retur, miercuri, 18 martie.

Etichete:, , , , , , , , ,