Home » Fotbal, International » UEFA Champions League: Bayern Munchen a intors soarta calificarii intr-o repriza. Barcelona a invins si acasa pe PSG

bayern munchen In meciurile din returul sferturilor de finala, Bayern Munchen a facut scor acasa cu FC Porto, 6-1, iar FC Barcelona a invins pe Camp Nou, cu 2-0, pe PSG.

In partidele disputate saptamana trecuta, FC Porto a invins pe teren propriu in prima mansa cu 3-1, iar Barcelona a invins cu acelasi scor, dar in deplasare, formatia PSG.

In cea de-a doua mansa, bavarezii au avut o prima repriza perfecta, marcand 5 goluri in prima repriza. FC Porto nu a avut raspuns in defensiva, iar elevii lui Pep Guardiola au marcat gol dupa gol. Portughezii au marcat golul de onoare in repriza secunda, gazdele marcand si cel de-a saselea gol in poarta nefericitului Fabiano, prin Xabi Alonso, din lovitura libera. De mentionat ca formatia portugheza a terminat partida in 10 oameni, Ivan Marcano fiind eliminat in minutul 87, dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben.

Cu 7-4 la general, Bayern Munchen se califica in semifinale, formatia bavareza fiind la cea de-a patra prezenta consecutiva in aceasta faza a competitiei.

In cel de-al doilea meci din grupa, Barcelona a rezolvat meciul din prima repriza, atacantul  brazilian Neyamar reusind o dubla. Asadar si formatia catalana se califica la pas in semifinala, cu 5-1 la general.

Bayern Munchen – FC Porto   6-1 (5-0)

Thiago Alcantara ’14, Boateng ’22, Lewandowski ’27, ’40, Muller ’36, Xabi Alonso ’88 – Jackson Martinez ’73

FC Barcelona – PSG   2-0 (2-0)