Home » Fotbal, International » Uefa Champions League: Live score Paris-Chelsea 1-1 (0-1), Sahtior Donetk-Bayern Munchen 0-0

PSG - Chelsea Champions League Primele partide din optimile de finala Uefa Champions League se disputa  marti, 17.02.2014. Echipa antrenata de Mircea Lucescu va intalni campioana Germaniei, Bayern Munchen, iar formatia antrenata de Jose Mourinho  va intalni echipa lui Zlatan Ibrahimovic, Paris Saint-Germain.

PSG si Chelsea s-au intalnit si in sferturile UCL in sezonul anterior, englezii reusind calificarea in semifinale. Antrenorul Laurent Blanc are o misiune dificila pe teren propriu, avand echipa decimata de accidentari (Lucas Moura, Serge Aurier si Yohan Cabaye sunt indisponibili, iar Motta, Matuidi, Marquinhos si Pastore sunt incerti). De cealalta parte, Jose Mourinho a avut timp sa pregateasca meciul de Champions League, neavand joc de disputat in Cupa Angliei.

In celalalt joc al serii, echipa antrenata de Mircea Lucescu intalneste “acasa” campioana Germaniei, Bayern Munchen. Nemtii vin dupa o victorie de senzatie in campionatul Germaniei, 8-0, cu Hamburger SV. Sahtior Dontek are si un dezavantaj, fiind primul meci oficial disputat in anul 2015. Mircea Lucescu si Josep Guardiola s-au intalnit de 5 ori din postura de antrenori, cel mai important meci fiind cel din Supercupa Europei (2009), castigata de Barcelona, singurul gol al intalnirii fiind marcat de Pedro in minutul 115.

PSG – Chelsea   1-1 (0-1) Rezultat Final