Home » Fotbal, International » Uefa Champions League: Olympiacos – Manchester United 2-0. Victorie mare pentru greci!

olympiacos manchester united Olympiacos realizeaza  surpriza in Champions League, in fata tittratei Manchester United, grecii reusind victorie pe teren propriu, cu 2-0.

Parcursul slab din campionat pentru Manchester United era un semnal de alarma inaintea aceste partide din Liga Campionilor, “diavolii rosii” fiind pe locul 6 in campionat cu 45 de puncte, dupa 27 de etape, la 15 puncte in urma liderului Chelsea.

Nici marti seara elevii lui David Moyes nu au impresionat, gazdele fiind echipa mai ordonata si mai eficienta in faza de atac.

Gazdele aveau sa deschida scorul in minutul 38, cand sutul lui Giannis Maniatis este deviat cu o miscare de finete cu glezna de catre Aljandro Domingues, iar De Gea nu mai reuseste sa ajunga la timp la minge. Acesta avea sa fie si scorul pauzei, oaspetii nereusind sa mai puna in pericol poarta gazdelor in prima secunda. Jocul bun al grecilor avea sa se mai concertizeze cu inca un gol, marcat de un jucatorul imprumutat de la Arsenal. Joel Campbell isi aseaza mingea pe piciorul stang iar sutul sau plasat de la aproximativ 25 de metri, trece pe langa Ferdinand si de Gea se recunoaste invins inca o data. Oaspetii au incercat sa marcheze macar un gol, dar desi au dominat la capitolul posesie, nu au reusit sa puncteze in poarta lui Roberto.

Olympiacos castiga cu 2-0, iar Manchester are o misiune extrem de dificila in partida tur pe “Teatrul Viselor”.

Etichete:, , , , , , , ,