Home » Fotbal, International » Uefa Champions League: Zenit-Dortmund 2-4. Robert Lewandowski reuseste dubla

Uefa Champions League: Zenit-Dortmund 2-4. Robert Lewandowski reuseste dubla

champions league zenit dortmund 2-4 Nemtii au luat o optiune serioasa la calificarea in sferturile de finala, dupa ce au invins, in optimile Uefa Champions League, formatia Zenit St, Petersburg, cu 4-2 in deplasare, Dortmund, avand 2-0 dupa primele 5 minute de joc.

Oaspetii au intrat foarte motivati in joc si au reusit doua goluri in interval de de doua minute. mai intai, Henrikh Mkhitaryan puncteaza in minutul 4, iar Marco Reus puncteaza pentru 2-0, la 70 de secunde distanta de prima reusita. Mkhitaryan centeraza de pe partea dreapta, Kevin Grosskreutz deviaza catre Reus, iar acesta dubleaza avantajul oaspetilor. Acesta avea sa fie si scorul pauzei, repriza secunda aducand alte 4 goluri in aceasta partida. mai intai, rusii reduc din diferenta in minitul 57, Oleg Shatov, dar nemtii refac diferenta de doua goluri, dupa doar 4 minute, cand Robert Lewandowski trimite printre picioarele portarului Yuri Lodygin. Rusii mai recupereaza un gol, cand gazdele primesc un penalty controversat dictat de scotianul William Collum si transformat in minutul 69, de brazilianul Hulk. Dar nemtii refac inca o data diferenta de doua goluri, dupa doar doua minute, cand  Robert Lewandowski reuseste dubla cu un sut din careu la coltul lung.

Dortmund castiga partida cu 4 goluri marcate in deplasare, luand astfel o optiune serioasa la calificarea in sferturile de finala ale Champions League.