Home » Fotbal, International » Uefa Europa League: Aalborg BK-Steaua 1-0. Ros-albastrii pierd locul 2 in grupa

Uefa Europa League: Aalborg BK-Steaua 1-0. Ros-albastrii pierd locul 2 in grupa

aalborg steaua Daca in primul meci, pe teren propriu, stelistii bateau cu 6-0 pe Aaolborg BK, in jocul retur danezii s-au impus la limita, cu 1-0, si trec in clasament de campioana Romaniei, avand 9 puncte in 5 etape disputate.

Stelistii erau cu un punct in clasament peste danezi si aveau nevoie de un rezultat pozitiv in deplasarea de joi seara.

Echipa lui Constantin Galca a dominat categoric la numarul de ocazii, in prima parte a jocului, dar stelistii nu au gasit drumul spre gol.

In repriza secunda, danezii pun mai multa presiune, reusind si golul de 1-0 in minutul 72, prin Thomas Enevoldsen, care a profitat de centrarea inspirata a lui Kasper Risgård, face stop pe piept si urca mingea din 7 metri, peste Arlauskis.

Stelistii cauta drumul spre gol, avand o mare oportunitate in minutul 3 de prelungiri, dar centrarea lui Lucian Sanmartean este reluata defectuos de Keseru, cu capul, din pozitie favorabila.

Cu acest rezultat nefavorabil, Steaua pierde si locul 2 in grupa, in fata danezilor, avand sanse mici totusi pentru accederea in faza urmatoare a competitiei, fiind nevoita sa castige pe Arena Nationala cu Dinamo Kiev, si in acelasi timp Aalboorg sa nu invinga ultima clasata din grupa, echipa portugheza Rio Ave.