Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Victorie de onoare! Stiinta M.D. Bacau-HCM Constanta 24-19 (11-8)

Victorie de onoare! Stiinta M.D. Bacau-HCM Constanta 24-19 (11-8)

stiinta md bacau hcm constanta Bacauanii au invins pe teren propriu HCM Constanta, dar diferenta nu a fost de ajuns pentru a detrona campioana Romaniei la handbal masculin.

Bacauanii au avut un inceput de vis, cu 5-0 in minutul 9 si cu un public de poveste, zgomotos ca un vulcan ce a erupt. HCM a inceput partida foarte slab, fiind paralizata in ofensiva, fara gol marcat in primele 10 minute de joc si pe fondul unor interventii salutare ale lui Raducu Tamas. Criciotoiu a marcat primul gol pentru oaspeti, iar diferenta a scazut la doar 3 goluri la pauza, 11-8. Publicul nu a incetat sa-si sprijine favoritii nici in repriza secunda, sustinand frenetic echipa bacauana. Miracolul devenea o probabilitate in minutul 54, cand gazdele aveau 6 goluri avantaj si se parea ca se poate recupera diferenta de 9 goluri, avuta de HCM Constanta dupa meciul din prima etapa de Final 3. Totusi, experienta constantenilor s-a vazut si de aceasta data, HCM-ul terminand partida la doar 5 goluri diferenta, de ajuns pentru a deveni din nou campioana a Romaniei la handbal masculin. De notat si faptul ca aceasta ultima partida din Final 3, a fost si ultima sub conducerea lui Eliodor Voica, antrenorul renuntand la colaborarea cu formatia bacauana, desi mai avea un an de contract.

Sub conducerea lui Eliodor Voica, bacauanii au obtinut cele mai bune performante din istorie, de 3 ori vicecampioana a Romaniei si de 3 ori finalista a Cupei.

Stiinta M.D. Bacau: Raducu Tamas, Stefan Grigoras – Dragos Iancu (2 goluri),  Ionut Rotaru (2), Mihai Bujor (1), Marius Bondar (2), Vladimir Rusia, Gabriel Bujor (1), Cristian Ghita (5), Michelin Celestin, Da Silva Ferreira Uelington (4), Victor Vartic, Alexandru Tarata, Rares Paunica, Martin Johannson (3), Cristian Fenici (4).

HCM Constanta: Ionut Stanescu, Mihai Popescu – Marius Novanc (1), Alexandru Simicu, Marius Stavrositu, Predrag Vujadinovic (1), Laurentiu Toma (5), Marius Sadoveac (3), Dalibor Cutura (5), Branislav Angelovski, Aleksandar Adzic, Alexandru Csepreghi (1), Bogdan Soldanescu (1), Albert Cristescu (1), George Buricea, Bogdan Criciotoiu (1).