Home » Bacau, Locale, National, Volei » Victorie la primul meci “acasa”: Stiinta Bacau – Unic Piatra Neamt 3-0

Victorie la primul meci “acasa”: Stiinta Bacau – Unic Piatra Neamt 3-0

stiinta bacau unic piatra neamt volei feminin In cea de-a doua etapa de campionat a diviziei A1 de volei feminin, Stiinta Bacau a invins cu 3-0 formatia Unic Piatra Neamt, bacauancele avand probleme doar in setul secund.

Sambata seara, la primul meci in fata propriilor suporteri in aceasta editie de campionat, Stiinta Bacau a intalnit formatia Unic Piatra Neamt.

Inainte de startul partidei, spectatorii bacauani au asistat la prezentarea campioanei nationale de minivolei fete in sezonul 2014-2015, CSS Bacau, echipa antrenata de Dumitru Matanie.

Primul set a fost la discretia gazdelor, care s-au impus cu 25-11. De mentionat ca din cele 11 puncte ale formatiei “pietrene”, 6 puncte au fost acordate cadou de echipa bacauana datorita serviciilor gresite.

Actul secund avea sa fie mult mai echilibrat, oaspetele dand o replica foarte puternica. Nemtencele au condus cu 5-3 si 8-6, dar bacauancele au revenit si au egalat la 9. Oaspetele s-au distantat la 15-11, insa antrenorul Florin Grapa a mutat inspirat, introducandu-le in teren pe Lorena Ciocian si Loredana Filipas, in locul titularelor Sabina Moisa si Crina Baltatu. Bacauancele au egalat la 15, apoi la scorul de 20-20 antrenorul formatiei bacauane revine la formula din startul partidei.  Unic Piatra Neamt a avut si o minge de set la scorul de 24-23, nefructificata insa, iar bacauancele revin in forta si inchid actul cu 26-24.

Florin Grapa a inceput setul 3 cu Lorena Ciocian, ridicatoarea gazdelor evoluand  tot restul partidei. Gazdele au dominat categoric cel de-al treilea act, iar pe parcursul setului au mai intrat Loredana Filipas si Irina Radu. Oaspetele nu au reusit sa tina ritmul impus de echipa gazda, iar Stiinta Bacau se impune  si in setul 3, cu 25-18.

Echipa bacauana a acumulat 5 puncte in doua partide, urmand sa joace cea de-a treia etapa in deplasare, pe 24 octombrie, la formatia SCMU Craiova.

Stiinta Bacau
Echipa de start: Denisa Rogojinaru (capitan), Cristina Cazacu, Lupu Tatiana, Crina Baltatu, Sabina Moisa, Claudia Gavrilescu, Mihaela Albu (libero). Au mai jucat: Nicoleta Manu (libero), Lorena Ciocian, Loredana Filipas, Irina Radu. Antrenor principal: Florin Grapa.

Unic Piatra Neamt
Echipa de start: Sorina Buz, Andreea Bulai, Andreea Iliescu, Ana Hambele, Alexandra Pintea, Daniela Lupescu (capitan), Alexandra Ciucu (libero). Rezerve: Madalina Poparda, Stefania Sutan. Andreea Munteanu. Antrenor principal: Mihaela Voivod.