Home » Handbal, International, National » Victorie la scor in ultimul joc din calificari: Romania-Kosovo 46-13 (21-8)

Victorie la scor in ultimul joc din calificari: Romania-Kosovo 46-13 (21-8)

nationala romaniei de handbal feminin under 19 Nationala Romaniei de handbal feminin Under 19 s-a impus categoric in ultimul meci al turneului de calificare disputat la Roman, cel cu statul Kosovo, terminand grupa pe primul loc cu  3 victorii din 3 partide disputate.

Deja calificata la Campionatul European din Spania, meciul de duminica a fost doar un prilej de a testa si jucatoare care au evoluat mai putin in primele doua meciuri.

Fara capitanul Cristina Laslo, dar si fara Alina Ilie si Lorena Ostase in echipa de start, tricolorele nu au avut emotii in fata unui adversar modest. Primele 4 minute au fost fara gol, dar apoi tricolorele au inscris 7 goluri, in timp ce oaspetele au avut doar o reusita in 10 minute scurse de joc. Romancele s-au distantat la 12 goluri in minutul 22, 17-5, terminand repriza cu un avantaj de 13 goluri, 21-8.

In partea secunda, avantajul tricolorelor s-a tot marit, partida fiind castigata de o maniera categorica de Romania, care se impune cu scorul de 46-13. Pentru campioana mondiala a fost cea mai categorica victorie din aceasta grupa de calificare si totodoata a fost si cea mai categorica infrangere pentru Kosovo.

Asadar Romania termina grupa de calificare cu 3 victorii din 3 partide, avand asigurat primul loc in grupa inca dupa meciul de ieri contra Serbiei.

In celalalt joc al zilei, Serbia a invins Slovacia cu scorul de 28-14 (11-6), asigurandu-si locul 2 si implicit si prezenta la Campionatul European din Spania.

Romania: Madalina Ion, Alexandra Prodan, Isabela Rosca,  – Dana Abed-Kader (7 goluri), Adriana Voina (8), Alexandra Dindiligan, Alina Ilie, Sonia Vasiliu, Cristina Laslo, Bianca Bazaliu (2), Diana Alexandra Badea (1), Alexandra Carasol (11), Diana Cristiana Axinte (8), Anca Polocoser (7), Lorena Ostase, Sonia-Mariana Seraficeanu (2). Antrenori: Aurelian Rosca si Gavril Kozma.

Clasament final, grupa 3: 1) Romania 9 p.; 2) Serbia 4 p.; 3) Slovacia 2 p.; 4) Kosovo 0 p.;