Home » Handbal, International, National » Victorie mare: Romania – Ungaria 21-17

Victorie mare: Romania – Ungaria 21-17

romania ungaria 21-17 Tricolorele s-au impus cu 21-17 in aceasta seara, in fata Ungariei, la Campionatul Mondial de handbal feminin din Serbia, Paula Ungureanu fiind desemnata jucatoarea partidei.

Romania si Ungaria, doua echipe cu traditie in handbalul mondial feminin, au practicat un joc incrancenat si echilibrat, ambele formatii fiind incurajate de fani din tribune.

Unguroaicele au inceput mai bine partida, au condus cu 4-1, dar romancele au revenit in joc, scorul fiind egal in minutul 25, 6-6. Finalul reprizei a apartinut Ungariei, care a condus la pauza cu doua goluri avantaj, 10-8.  Avantajul de doua goluri a tinut pana in minutul 45, apoi triclorele au egalat si datorita unei bune aparari au trecut la conducere. Cu un joc bazat pe pivot sau pe extreme si cu Paula Ungureanu salvatoare intre buturi, Romania a surclasat Ungaria in ofensiva, avand un final linistit de meci.

Cu doar Anita Gorbutz (7 goluri) periculoasa din tabara Ungariei , Romania se impune la final la 4 goluri diferenta, printr-un joc colectiv, de echipa, in care 9 jucatoare au punctat pe tabela, iar Paula Ungureanu, prin paradele sale a fost declarata jucatoarea partidei.

Ungaria intalneste maine Germania, cu incepere de la 0ra 18.00, iar Romania va juca impotriva Cehiei de la ora 20.15, in ultimul joc al grupei D.

Romania: Paula Ungureanu, Talida Tolnai – Aneta Pirvut, Elena Dinca, Crina Pintea, Adriana Nechita (2 goluri), Cristina Neagu (4), Aurelia Bradeanu (3), Adriana Tacalie (1), Gabriela Perianu, Luciana Marin (2), Valentina Ardean Elisei (3), Georgiana Ciuciulete, Oana Manea (2), Laura Chiper (2), Eliza Buceschi (2). Antrenor principal: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Florentin Pera.