Home » Handbal, National » Victorie scontata a campioanei la debutul in noul sezon de Liga Nationala: SCM Craiova-HCM Baia Mare 21-32 (7-17)

HCM Baia Mare handbal feminin HCM Baia Mare a obtinut o victorie scontata in deplasare, in fata formatiei SCM Craiova, in prima etapa din Liga Nationala la handbal feminin.

Vineri seara, 29 august, a debutat noul sezon de Liga Nationala la handbal feminin, cu partida dintre SCM Craiova si campioana Romaniei, HCM Baia Mare.

Craiovencele au reusit sa faca fata campioanei doar 13 minute, cand tabela indica 4-4, cu un icneput greoi de meci de ambele formatii.

Apoi, Costica Buceschi a cerut timeout, iar jocul echipei campioane a crescut in special pe faza de atac. Baimarencele s-au asezat bine si in aparare, primind doar 3 goluri in 17 minute de joc. Campioana a rezolvat meciul, practic dupa primele 30 de minute, cand HCM Baia Mare a intrat la pauza cu 10 goluri avantaj, 17-7.

Craiovencele au fost mai inspirate pe faza de atac in partea secunda a meciului, dar nu au reusit sa opreasca in aparere pe baimarence. Chiar daca Ionica Munteanu a avut cateva interventii de marca in poarta gazdelor, oaspetele s-au distantat la 17-31 in minutul 54.

Baimarencele se relaxeaza pe finalul meciului, iar partida se termina cu o victorie la 11 goluri, 32-21. De mentionat si jocul diversificat facut de HCM Baia Mare, ce are la dispozitie un lot omogen ce permite o gama larga de solutii atat in atac, cat si in aparare.

SCM Craiova: Mirela Pasca, Ionica Munteanu – Alexandra Georgescu (2 goluri), Anca Amariei, Ane Eidem (4), Catalina Cioaric (3), Elena Florica (1), Andreea Ianasi (1), Irina Lazarin (2), Madalina Zamfirescu, Ana Maria Apipie (2), Aneta Pirvut (2), Ana Maria Tanasie (4), Cyntia Tomescu. Antrenor principal: Aurelian Rosca.

HCM Baia Mare:  Barbara Arenhart, Paula Ungureanu, Yuliya Dumanska – Valentina Ardean Elisei (3), Camilla Herrem (5), Eliza Buceschi (1), Gabriela Szucs (2), Liliya Artsiukhovich (2),  Bianca Tiron, Luciana Marin (3), Laura Oltean (3), Timea Tatar (3), Anastasia Lobach (2), Ekaterina Davydenko (4), Elena Gjorgjevska (1), Ksenia Makeeva (1)Adriana Nechita (2). Antrenor principal: Costica Buceschi.