Home » Bacau, Locale, National, Volei » Volei cadete: CSS Bacau – Constructorul Bucuresti 3-2. Bacauancele s-au calificat la Turneul Final!!

CSS Bacau volei cadete Bacauancele s-au calificat la Turneul Final al Campionatului National de volei cadete, dupa o victorie muncita in fata formatiei CS Constructorul Bucuresti.

Bacauancele aveau 3 victorii in 3 partide in turneul semifinal disputat la Buzau, iar o reusita in fata formatiei Constructorul Bucuresti putea aduce calificarea la faza finala, dupa doar 4 jocuri disputate.

Cele doua echipem au oferit un volei spectacol cu diverse rasturnari de scor. Bucurestencele au condus cu 8-7 la primul timeout tehnic, dar bacauancele si-au revenit si au condus spre final de set cu 22-17, Nu a fost un sfarsit de set usor, echipa din Capitala reusind egalarea la 23, moldovencele castigand totusi primul set cu 25-23.

CSS Bacau a inceput mai bine actul secund, 11-16, dar bucurestencele nu au renuntat la lupta, reusind sa se impuna in acest set cu 25-18.

Replica bacauancelor a venit in setul 3, elevele antrenate de Traian Snel dominand la toate aspectele jocului. Constructorul nu a avut replica, iar CSS Bacau s-a impus in setul 3 cu 25-11.

Moldovencele au inceput mai bine si setul 4, au condus cu 12-6, dar din nou oaspetele au puterea sa revina, castigand in cele din urma cu 25-19.

Pentru stabilirea invingatoarei, partida a avut nevoie de set decisiv, cele doua echipe avand abordari total diferite. Daca bucurestencele erau incordate, bacauancele au abordat decisivul cu totul diferit, cu zambetul pe buze.

Desi au fost conduse cu 5-0, pe serviciul secundului Rafaela Toma, bacauancele revin in forta, conducand la primul timeout tehnic cu 8-5. Echilibrul s-a mentinut si in decisiv, bucurestencele egaland la 12, dupa ce au fost conduse cu 11-8. S-a mers cap la cap pana la 14-14, bacauancele dand dovada de sange rece pe final, castigand decisivul cu 16-14. Victoria spectaculoasa aduce si calificarea la Turneul Final, antrenorul Traian Snel reusind prima prezenta in ultima faza a competitiei cu aceasta generatie.

Bacauancele mai au un meci de disputat, cel in compania echipei organizatoare, CS BP Hasdeu Buzau, dar indiferent de rezultatul din aceasta partida, CSS Bacau va termina grupa pe primul loc..