Home » Bacau, Locale, National, Volei » Volei cadete: CSS Bacau obtine prima victorie la Turneul Final si termina grupa pe locul 3

CSS-Bacau-volei-cadete- Bacauancele au invins formatia CSS Sibiu in ultimul meci din seria I si termina grupa pe locul 3.

Vineri dupa-amiaza, bacauancele au disputat ultimul meci din seria I de la Turneul Final, in compania formatiei CSS Sibiu. Cele doua echipe aveau cate doua infrangeri inregistrate in primele doua etape, iar  formatia victorioasa din aceasta partida avea asigurat locul 3 in grupa.

Bacauancele au inceput bine jocul si s-au impus in primul set cu scorul de 25-18. Replica adversarelor a venit in actul secund, adjudecat de CSS Sibiu cu 25-15. Sibiencele au condus si in setul 3, dar bacauancele gestioneaza mai bine finalul de set si se impun cu 25-23. In setul 4 a fost egal 17, apoi bacauancele reusesc 7 puncte consecutive, adjudecandu-si setul cu 25-18.

Asadar formatia bacauana inregistreaza prima victorie la Turneul  Final al Campionatului National de volei cadete si termina grupa pe locul 3.

In cealalalt joc din grupa, Dinamo a invins cu 3-1 formatia Bravol Brasov, iar formatia bucuresteana castiga seria I cu 3 victorii din 3 partide disputate.

CSS Bacau va juca pentru locurile de clasament 5-8, urmatorul meci fiind programat sambata, cu locul 4 in seria a-II-a, CS Constructorul Bucuresti. Cele doua formatii s-au intalnit la Turneul Semifinal din acest sezon, bacauancele castigand in 5 seturi dupa doua ore si jumatate de joc.

Clasamentul seriei I: 1) CS Dinamo Romprest Bucuresti 9 p.: 2) CS Bravol Brasov 6 p.; 3) CSS Bacau 3 p.; 4) CSS Sibiu 0 p.;