Home » Bacau, Locale, National, Volei » Volei cadete: CSS Bacau termina pe primul loc turneul semifinal de la Buzau, cu 5 victorii in 5 partide

css bacau volei cadete Desi era calificata de pe primul loc in grupa dupa doar 4 meciuri, formatia bacauana s-a impus si in ultima partida disputata, un meci de 5 seturi cu echipa gazda, CS BP Hasdeu Buzau.

Daca formatia bacauana era deja calificata de pe primul loc, ultimul joc din grupa clarifica si ocupanta locului secund in clasamentul final.

In cel de-al doilea meci disputat duminica, Constructorul Bucuresti a castigat partida cu 3-0 in fata formatiei CSS 5 Bucuresti, iar buzoiencele aveau nevoie de o victorie cu acelasi scor in fata bacauancelor, dar si la o diferenta mare de puncte.

Moldovencele au jucat cu demnitate in aceasta partida, chiar daca au avut un inceput ezitant, castigand primul set cu 25-23. Cu acest set pierdut, formatia din Buzau a pierdut si locul secund in grupa, indiferent de rezultatul final din aceasta intalnire. Totusi, gazdele au vrut sa termine turneul cu capul sus, castigand urmatoarele doua seturi, cu 29-27 si 25-23. Desi au fost la doar doua mingi de a pierde partida, bacauancele revin puternic de la 20-23 si se impun in setul 4 cu 25-23. Pentru formatia bacauana, era cel de-al doilea meci consecutiv de 5 seturi, dar oboseala nu a fost un factor decidator, moldovencele castigand si ultimul set cu 15-7.

Asadar, CSS Bacau termina turneul pe primul loc in grupa, cu 5 victorii in 5 partide, avand si o prestatie datatoare de sperante pentru faza finala. A fost un turneul semifinal in care moldovencele au dat dovada de tarie de caracter in multe situatii dificile de joc. De mentionat si abordarea jocurilor cu zambetul pe buze, fapt care a subliniat pofta de joc a echipei bacauane.

Pentru aceasta generatie va fi prima prezenta la un Turneu Final de Campionat National, o rasplata bine meritata a muncii depuse de aceste fete si de antrenorul Traian Snel.

Iata rezultatele inregistrate de CSS Bacau la turneul semifinal disputat in Buzau:

CSS Bacau – CSS Pro Volei Botosani   3-0 (25-18, 25-20, 25-23)

CSS Bacau – CSS Toplita   3-0 (25-19, 25-18, 25-16)

CSS Bacau – CSS 5 Bucuresti   3-0 (25-18, 26-24, 25-13)

CSS Bacau – Constructorul Bucuresti   3-2 (25-23, 18-25, 25-11, 25-19, 16-14)

CSS Bacau – CS BP Hadeu Buzau   3-2 (25-23, 20-25, 27-29, 25-23, 15-7)

Clasament: 1) CSS Bacau 13 p.; 2) CS Constructorul Bucuresti 11 p.; 3) CS B.P. Hasdeu Buzau 9 p.; 4) CSS Pro Volei Botosani 8 p.; 5) CSS 5 Bucuresti 4 p.; 6) CSS Toplita 0 p.;

Turneul Final va avea loc in perioada 22-24 aprilie, cele 8 echipe calificate fiind impartide in doua serii.

Seria I: CSS Bacau, CS Bravol Brasov, CSS Sibiu, CS Dinamo Romprest Bucuresti.

Seria a-II-a: CS Constructorul Bucuresti, CTF Mihai I Bucuresti, CSS Targu Mures, CSU Medicina Targu Mures.