Home » Bacau, Locale, National, Volei » Volei divizia junioare: CSS Bacau incheie turneul de la Medgidia pe locul 3

Volei divizia junioare: CSS Bacau incheie turneul de la Medgidia pe locul 3

css bacau volei junioare 1 Formatia bacauana a inregistrat doua victorii si doua infrangeri la turneul semifinal disputat in Medgidia, terminand grupa pe locul 3.

Initial o grupa de 6, turneul de la Medgidia a inceput cu doar 5 echipe, LPS Mircea Eliade Bucuresti nemaifacand deplasarea pentru acest turneu.

Bacauancele au stat in prima zi, disputand joi primul meci din grupa, cu formatia Dacia Mioveni. A fost un joc scurt de 50 de minute, bacauancele castigand categoric cu 3-0 (25-3, 25-9, 25-14).

A urmat apoi meciul cu formatia organizatoare, CS SLEN 90 Cernavoda, doua echipe considerate favorite la calificare. A fost o atmosfera mai ceva ca in multe meciuri de divizia A, spectatorii venind in numar mare la sala “Iftimie Ilisei”.

Bacauancele au terminat in forta la primul timeout tehnic, conducand cu 8-5, dar gazdele si-au revenit si s-au impus cu 25-18. Daca vineri dupa-amiaza a fost o eclipsa partiala de soare, vineri seara a fost si o eclipsa partiala de lumina artificiala in sala din Medgidia, un sfert din reflectoarele aprinse cedand la o pana de curent ce a cuprins aparent tot orasul. Daca lumina era si asa “saraca”, jocul a continuat pe o luminozitate si ma slaba aproape 15 minute. “Gazdele” au gestionat mai bine aceasta situatie si s-au impus si in setul secund cu 25-16. Bacauancele au incercat revenirea in setul 3, dar au cedat pana la urma la 19, pierzaqnd astfel partida cu 0-3.

De mentionat si arbitrajul partinitor al cuplului Cristian Dumitrescu (Craiova) si Marian Ionescu (Piatra Neamt), cei doi facand daune mari echipelor adverse in toate meciurile in care au arbitrat formatia “gazda”. Craioveanul Cristian Dumitrescu, arbitrul de scaun la meciurile echipei din Cernavoda, a vazut de unul singur numeroase situatii de dublu contact la echipele vizitatoare, aceleasi situatii fiind tratate cu continuarea jocului in meciurile in care nu a fost arbitrata echipa organizatoare. Pe langa alte nazdravanii facute, doar acest simplu element bulverseaza practic orice echipa, ridicatoarea fiind tematoare in a mai da pasul de sus, schimband implicit, din mers, constructia in atac. Din pacate, aceste maniere de arbitraj par a fi sustinute de Federatie Romana de Volei, deoarece nu exista observator care sa urmareasca evolutiile “fluierasilor” la turneele semifinale, arbitrul putand oricand sa taie in carne vie dupa bunul sau plac. Acest aspect nu diminueaza meritele jucatoarelor de la Cernavoda, care s-au dovedit cele mai constante in acest turneu, sustinute frenetic si de spectatorii din tribune.

CSS Bacau nu a reusit sa treaca peste esecul cu Cernavoda, pierzand tot cu 0-3 si meciul disputat sambata dimineata cu formatia CNMB Ramnicu Valcea, rezultat care a anulat practic orice sansa la calificarea in Turneul Final.

Totusi, formatia bacauana a decis sa termine cu o atitudine pozitiva turneul de la Medgidia, avand cu totul o alta prestatie in ultimul joc din grupa. A fost o disputa spectacol intre CSS Bacau si CSM Danubius Tulcea, cu multe actiuni ce a animat publicul ramas si pentru ultimul joc al turneului. Cele doua echipe au jucat fara stresul calificarii, doar un joc simplu si degajat. Echipa din Cernavoda si majoritatea spectatorilor au incurajat frenetic formatia din Tulcea, dar bacauancele nu s-au lasat intimidate de atmosfera. Mai mult, s-au impus de o maniera categorica in primul set, adjudecat cu scorul de 25-14. Formatia din Tulcea, singura echipa din turneu cu un fizic adevarat pentru volei, a raspuns pe masura, castigand setul secund. Moldovencele nu s-au mai lasat intimidate fata de partidele anterioare si s-au impus in urmatoare doua acte, desi in setul 4, echipa din Tulcea a condus cu 22-18.

Astfel, elevele antrenate de Traian Snel au parasit competitia cu o victorie frumoasa, ultima din acest sezon de campionat pentru bacauance.

Iata rezultatele in seria I-a, in turneul desfasurat la Medgidia:

Dacia Mioveni – CSM Danubius Tulcea   0-3 (16-25, 27-29, 24-26).

CS SLEN 90 Cernavoda – CNMB Ramnicu Valcea   3-0 (25-14, 25-12, 25-11).

CSM Danubius Tulcea – CS SLEN 90 Cernavoda   0-3 (17-25, 19-25, 9-25).

CSS Bacau – Dacia 2012 Mioveni   3-0 (25-3, 25-9, 25-14).

CS SLEN 90 Cernavoda – CSS Bacau   3-0 (25-18, 25-16, 25-19).

CNMB Ramnicu Valcea – CSM Danubius Tulcea   3-2 (11-25, 25-19, 25-16, 19-25, 15-11)

CSS Bacau – CNMB Ramnicu Valcea   0-3 (25-27, 17-25, 21-25).

Dacia 2012 Mioveni – CS SLEN 90 Cernavoda   0-3 (10-25, 13-25, 6-25).

CNMB Ramnicu Valcea – Dacia 2012 Mioveni   3-0 (25-6, 25-9, 25-11).

CSM Danubius Tulcea – CSS Bacau   1-3 (14-25, 25-23, 17-25, 22-25).

Clasament final: 1) CS SLEN 90 Cernavoda 12 p. 2) CNMB Ramnicu Valcea 8 p. 3) CSS Bacau 6 p. 4) CSM Danubius Tulcea 4 p. 5) Dacia 2012 Mioveni 0 p.

Primele doua formatii si-au asigurat prezenta la Turneul Final al Campionatului National de volei divizia junioare.

Lotul formatiei bacauane: Iulia Ioana Sentes (capitan), Rafaela Toma, Alexandra Bacoiu, Isabela Demsa, Madalina Boboc, Laura Pupaza, Cezara Stanciu, Bianca Nita, Adina Stefan, Sanziana Tocila, Alexandra Cucu, Ioana Alexandra Blaga, Marielena Anghel,  Popescu Oana. Antrenor: Traian Snel.

Jurnalsportiv.ro va prezenta, in cursul acestei saptamani, o ampla galerie foto cu imagini de la turneul disputat in Medgidia.