Home » National, Volei » Volei feminin: CSM Targoviste-Volei Alba Blaj 0-3. Victorie categorica a oaspetelor in primul joc din finala

volei alba blaj ionut branzei Desi a disputat in deplasare primul joc din finala Campionatului National de volei feminin, Alba Baj s-a impus categoric cu scorul de 3-0 (25-19, 25-15, 25-15)

In finala feminina din acest an se intalnesc doua echipe ce porneau cu sansa a doua in semifinale, dar Alba Blaj si CSM Targoviste au trecut de CSM Bucuresti, respectiv de campioana Romaniei a ultimelor doua sezoane, Stiinta Bacau.

Gazdele au inceput bine primul set, au condus cu 6-4, si 9-6, dar oaspetele revin  pe serviciul Ivana Djerisilo si trec la conducere cu 10-9. Jucatoarele antrenate de Dragan Nesic incep sa greseasca la preluare, iar Alba Blaj conduce cu 16-12 la cel de-al doilea timeout tehnic. Gazdele nu gasesc raspuns si formatia oaspete castiga primul set cu 25-19.

Oaspetele pun control si pe setul secund, adjudecat fara drept de apel cu 25-15.

Tot Alba Blaj controleaza si setul 3, pe fondul unui joc confuz al gazdelor. Oaspetele au condus cu 9-3 si 15-8, gazdele reusind doar sa reduca diferenta la 5 puncte, 12-17. Finalul de set apartine echipei Volei Alba Blaj, care se impune tot cu 25-15, castigand astfel primul joc din finala Campionatului National de volei feminin.

Jocul 2 al finalei are loc tot la Targoviste, vineri seara cu incepere de la ora 19.30, partida fiind transmisa in direct pe Digi Sport 2.

Lotul  Volei Alba Blaj: Adina Salaoru (capitan), Ivana Djerisilo, Tsvetelina Zarkova, Bojana Radulovic,Ioana Nemtanu  Roxana Ivanof, Martina Utla, Katja Medved, Adina Stanciu,  Jacqueline Souza, Adriana Dudnic, Natasha Matseichyk. Antrenor: Darko Zakoc.

CSM Targoviste: Diana Calota (capitan), Alexandra Trica , Sara Klisura, Bianca Moldovan, Gwendolyn Rucker, Suzana Cebic, Lola Arslanbekova, Marta Siwka, Marina Cojocaru, Irina Horeica. Antrenor: Dragan Nesic.