Home » Bacau, Locale, National, Volei » Volei feminin Divizia A: Stiinta Bacau – CSM Bucuresti 3-0

Volei feminin Divizia A: Stiinta Bacau – CSM Bucuresti 3-0

stiinta bacau csm bucuresti volei feminin Stiinta a reusit, miercuri seara, victoria cu 3-0 (25-17, 25-13, 26-24) in ultimul joc al etapei cu numarul 16 din Divizia A la volei feminin, adversarele dand o replica mai serioasa doar in cel de-al treilea set.

Bacauancele au condus autoritar in primele doua seturi, adjudecate la 17 si 13.

Setul 3 a trezit si tribuna, parca adormita de ritmul jocului. Oaspetele au condus cu 8-1, reusind 7 puncte consecutive pe serviciul Cristinei Cazacu. Mai mult diferenta a crescut la 13-3 si se parea ca acest set va reveni formatiei bucurestene. Cu Sabina Miclea ridicator, Stiinta a dat semne de revenire, avantajul oaspetelor scazand doar la 6 puncte, 12-18. Cu preluari si blocaj superior, bacauncele reusesc egalarea la 21, avand si minge de meci la 24-23. Bucurestencele salveaza o minge de meci, dar setul revine tot bacaunacelor care se impun cu 26-24.

Cu aceasta victorie, bacauancele acumuleaza 45 de puncte dupa 16 etape disputate, cu 5 puncte mai mult decat formatia bucuresteana Dinamo Romprest, care are si un joc mai putin disputat.

Stiinta Bacau: Denisa Rogojinaru, Roxana Bacsis, Monika Potokar, Alexandra Sobo, Kim Staelens, Kim Sterken-Staelens, Marina Vujovic (libero). Au mai jucat: Sabina Miclea Grigouruta, Mihaela Herlea, Baltatu Crina, Katsiaryna Zakreuskaia. Antrenor: Florin Grapa.

CSM Bucuresti: Claudia Gavrilescu, Jasna Majstorovic, Maja Simanic, Veronica Marin, Cristina Cazacu, Amanda Esdelle, Ivana Milanovic (libero). Au mai jucat Adriana Rotaru si Ana-Maria Grigoriu. Antrenor: Stoyan Gunchev.