Home » Fotbal, International » Volei feminin, Divizia A2 Est: Inca un succes pentru dinamoviste!

Volei feminin, Divizia A2 Est: Inca un succes pentru dinamoviste!

dinamo romprest bucuresti - miroslava iasi CS Dinamo Romprest Bucuresti s-a impus din nou in Campionatul National feminin de volei din divizia A2, de data aceasta in fata echipei CS Stiinta Miroslava Iasi, cu scorul de 3-2, dupa un meci de aproape doua ore si jumatate.

Antrenorul bucurestean Radu Adrian a inceput meciul cu urmatorul sextet: Dobra Isabela, Paveliu Laura, Filipas Loredana, Rosca Adina, Partnoi Alexandra, Motroc Sanziana si cei doi libero: Pamfil Mihaela si Tucmeanu Roxana.

In acest prim set, iesencele au avut serviciul, dar dinamovistele au avut constant un avans de 5-6 puncte, al doilea time-out tehnic fiind la 16-11 in favoarea bucurestencelor. Totusi, spre finalul setului, la scorul de 24-17 pentru dinamoviste, scorul parea sa devina din ce in ce mai strans, Iasiul beneficiind de 5 servicii bune si tot atatea greseli in apararea fetelor antrenate de Radu Adrian. Setul se incheie 25-22 pentru echipa din Bucuresti.

In setul al doilea, antrenorul Radu Adrian modifica echipa astfel : Dobra Isabela, Chitan Alberta, Filipas Loredana, Rosca Adina si Artin Andra.  De data aceasta al doilea time-out tehnic va fi la scorul de 16-6 in favoarea dinamovistelor. Radu Adrian a fost nevoit sa solicite time-out la scorul de 16-13,in favoarea elevelor sale, iar dupa urmatorul punct este introdusa Cristache Denisa. Setul este adjudecat de echipa din Bucuresti cu scorul de 25-20 si se anunta un meci de doar 3 seturi.

Setul al treilea incepe cu serviciul iesencelor si acelasi sextet din primul set pentru echipa dinamovista. Pe parcursul setului au intrat Andra Artin si Alexandra Laurici, dar al doilea time-out tehnic va fi la scorul de 14-16 in favoarea echipei din Iasi, care isi adjudeca setul cu scorul de 25-22.

Urmatorul set incepe din nou prin serviciul dinamovistelor care sunt din nou conduse, la scorul de 11-8 antrenorul dinamovist utilizand din nou o schimbare, Partnoi Alexandra in locul Denisei Cristache. Din pacate si setul al patrulea este luat de echipa ieseana cu scorul de 25-17, care spera la o victorie in cinci seturi.

Setul decisiv incepe prin trei puncte consecutive castigate de CS Miroslava Iasi si o schimbare realizata de antrenorul bucurestean. Dinamovistele revin, iar la scorul de 11-12 in favoarea Iasiului, antrenorul Radu Adrian simte tensiunea meciului si solicita un timp de odihna, elevele sale obtinand urmatoarele 2 puncte consecutive. Setul si meciul se incheie cu atacul reusit al Adinei Rosca, cu scorul de 15-13, iar la general 3-2, dinamovistele obtinand inca 2 puncte in clasamentul A2, ramanand  astfel pe primul loc in clasament dupa 9 etape disputate.