Home » Locale, National, Volei » Volei feminin: Stiinta Bacau-CSM Satu Mare 3-0. Oaspetele si-au jucat sansa

Volei feminin: Stiinta Bacau-CSM Satu Mare 3-0. Oaspetele si-au jucat sansa

stiinta bacau csm satu mare volei feminin Campioana Romaniei la volei feminin a intalnit, pe teren propriu, nou promovata CSM Satu Mare, oaspetele dand o replica extrem de curajoasa in primele doua seturi.

Sambata, la Sala Sporturilor Bacau, bacauancele au disputat cea de-a sasea etapa a diviziei a 1 la volei feminin, primul joc dupa esecul din Champions League.

Se parea a fi un meci usor pentru gazde, tinand cont de experienta si valoarea (pe hartie) in fata unei echipe formata si din 4 junioare, ce-i drept, campioane nationale la divizia cadete in acest an.

Gazdele au condus cu 24-21 in primul set, dar satmarencele revin curajos si egaleaza la 24. Experienta s-a vazut in urmatoarele doua puncte, iar gazdele se impun cu 25-20.

Oaspetele au dat o replica la fel de serioasa si in actul secund, avand 4 puncte avantaj, 20-16. Bacauancele revin spectaculos pe serviciul Ioanei Baciu si se impun si in cel de-al doilea set, cu 25-20.

Stiinta a dat cu adevarat o replica de campioana in ultimul set, adjudecat la 15, reusind astfel o victorie in minimum de seturi, dar cu un joc deloc stralucit.

“Am jucat bine astazi, dar s-a vazut ca Bacaul nu a fost intr-o zi foarte buna. In primele doua seturi am avut serviciul bun si am jucat cu putine greseli. Suntem o echipa foarte tanara. Putem juca, fiecare meci este pentru a invata si de a creste” ne-a declarat capitanul echipei satmarene, Ivana Zburova.

De admirat curajul echipei oaspete, CSM Satu Mare avand argumente pentru un parcurs onorabil la primul sezon in prima scena a voleiului feminin romanesc. De mentionat ca aceasta echipa isi propune sa creasca si junioare, 4 fete de la aceasta categorie de varsta au jucat sambata, iar lotul in meciurile de acasa mai cuprinde inca 5 jucatoare junioare.

Stiinta Bacau: Ioana Baciu, Denisa Rogojinaru, Anastasya Harelik, Alexandra Sobo, Sabina Moisa, Tatiana Lupu, Mihaela Albu (libero). A mai evoluat Yuliya Stoyanova. Antrenor: Florin Grapa.

CSM Satu Mare: Ivana Zburova, Adriana Matei, Alexandra Mişca, Viktoria Dedkova, Alexis Mathews, Beata Vajda, , Alexandra Molnar, Allisson McCardy (libero). Antrenor: Adrian Pricop.