Home » National, Volei » Volei junioare, seria A: Buzoiencele si-au asigurat locul 2 in grupa! CSS Toplita – CS B. P. Hasdeu Buzau 0-3

cs bp hasdeu buzau Duminica, 14 februarie, buzoiencele au incheiat cu o victorie seria de calificare din cadrul Campionatului National de volei junioare, terminand grupa pe locul 2.

Ultimul meci pentru formatia pregatita de Ion Popescu a avut loc in deplasare,la formatia CSS Toplita, ambele echipe avand cate 6 puncte inaintea jocului direct.

Doar setul de debut a fost echilibrat, pana la primul time-out tehnic, apoi oaspetele s-au distantat, reusind sa se impuna cu 25-15. Setul secund s-a incheiat cu acelasi scor, 25-15, pentru ca ultimul act sa fie adjudecat si mai categoric, cu 25-13.

“Echipa a jucat foarte bine. Au avut o dorinta de victorie exceptionala. Si-au dat seama ca acolo poate fi un meci greu, in special din cauza drumului care este foarte lung, de 7 ore si ceva. Au fost constiente de lucrul acesta si dimineata mi-au spus ca vor fi victorioase indiferent cat de bine va juca echipa adversa. Mi-a placut raspunsul lor. S-au mobilizat foarte bine, am servit foarte bine, am facut preluare, am dublat si am blocat foarte bine” ne-a declarat antrenorul echipei CS B.P. Hasdeu Buzau, Ion Popescu.

Buzoiencele au disputat toate meciurile din aceasta grupa, terminand cu un bilant de 3 victorii si 3 infrangeri si are asigurat locul 2, indiferent de rezultatul ultimei etape, dintre liderul CSS Bacau si ocupanta locului 3, CSS Toplita.

Lotul echipei CS B.P. Hasdeu Buzau: Teodora Panait (capitan), Beatrice Cofeleasa, Alexandra Rusu, Ioana Raican, Bianca Patrascu, Denisa Vlad (libero), Maria Ciupitu,  Teodora Popescu, Alice Tataru, Adriana Alexandru, Alexia Bulete, Catalina Potirniche,. Antrenor: Ion Popescu.