Home » Bacau, Volei » Volei masculin Divizia A2 Est: Stiinta Bacau – CS Tricolorul Ploiesti 1-3 (25-17, 24-26, 22-25, 28-30)

Stiinta Bacau volei masculin Echipa de volei masculin a intalnit sambata, la Sala Sporturilor Bacau, formatia CS Tricolorul Ploiesti, bacauanii pierzand partida din etapa a V-a, cu 1-3.

Bacauanii au reusit prima victorie in acest sezon in etapa a IV-a (26.10), in deplasarea de la Brasov, avand sambata adversarul din primul tur play-off din sezonul competitional 2012-2013, cand bacauanii au reusit surpriza eliminand echipa ploiesteana.

Jocul a fost spectaculos cu rasturnari de situatii, tanara echipa bacauana punand probleme serioase experimentatei echipei ploiestene. Gazdele s-au impus in primul set, dar ploiestenii si-au revenit castigand urmatoarele 3 acte, setul 4 fiind si cel mai disputat, pierdut de bacauani cu 28-30.

“A fost un  meci cel mai bun meci al echipei noastre in acest sezon, am intalnit cea mai buna echipa din serie cu jucatori multi cu stagii in Divizia A. Meciul a fost foarte strans, au fost niste greseli de arbitraj probabil neintentionate, care ne-au defavorizat mai ales pe finalul de joc” ne-a declarat antrenorul Corneliu Paduraru.

In urmatoare etapa programata pe 9 noiembrie, bacauanii vor intalni in deplasare formatia Stiinta Bucuresti.

Stiinta Bacau – Echipa de start: Dan Florea, Laurentiu Martin, Cernov Codrin, Roberto Lazar, Andrei Gal, Andrei Saracutu, Andrei Ursache (libero). Au mai jucat: Dan Bitire, Victor Lazar, Cosmin Matei, Vlad Farcas, Mihai Snel. Antrenor principal: Corneliu Paduraru; antrenor secund: Eusebiu Turcanu.