Home » Bacau, Locale, National, Volei » Volei masculin, Divizia A2: Stiinta Bacau se impune in fata Stelei si urca pe primul loc in clasament

stiinta bacau - steaua bucuresti volei masculin Stiinta Bacau a invins Steaua in cea de-a 8-a etapa a diviziei A2 Est la volei masculin, reusind totodata si urcarea pe primul loc in clasament.

La Sala Sporturilor Bacau, sambata dupa-amiaza, echipa din localitate a intalnit liderul Diviziei A2 Est, dar cu o eventuala victorie de 3 puncte, primul loc ar fi revenit formatiei bacauane.

Gazdele au inceput bine jocul, foarte determinati de a raspunde la esecul suferit in tur, cu 1-3. Cu un serviciu puternic si precis, dar si un joc spectaculos pe faza de atac, gazdele se impun in primul set cu 25-20. Stelistii n-au replica nici in actul secund,  castigat si mai categoric de formatia bacauana, cu 25-14. Replica oaspetilor a venit in setul 3, bacauanii fiind condusi de mai multe ori. Totusi, spre sfarsit de set gazdele au condus cu 22-20, dar n-au stiut sa gestioneze finalul de set, adjudecat de oaspeti cu 25-23. Sprijiniti si de publicul din tribune, gazdele revin in forta in setul 4 si inchid meciul cu 25-17.

De mentionat si nivelul ridicat al jocului, fiind de departe cel mai frumos meci reusit de clubul bacauan in ultimii ani. Victoria totodata schimba si liderul, bacauanii urcand in clasament pe locul 1, cu 21 de puncte, la un punct distanta de fostul lider, Steaua.

Etichete:, , , ,