Home » Alte sporturi, Baschet, International » All Star Game 2015: Vest-Est 163-158. Record de puncte marcate in jocul starurilor din NBA

All Star Game 2015: Vest-Est 163-158. Record de puncte marcate in jocul starurilor din NBA

nba all star game 2015 Duminica seara a avut loc spectacolul baschetbalistic din NBA, meciul starurilor 2015, reprezentativa Vestului reusind sa invinga echipa Estului cu 163-158, in partida cele mai multe puncte marcate din istoria “All Star Game” NBA.

Si de aceasta data partida vedetelor din NBA a fost una spectaculoasa, cu numeroase momente de “magie” reusite de jucatorii celor doua echipe.

Cu Stephen Curry responsabil cu pasa decisiva si cu Russell Westbrook la finalizare, reprezentativa Vestului a condus la 20 de puncte diferenta dupa doar 14 minute de joc, 56-36. Estul nu a renuntat la lupta si a revenit si s-a apropiat la un singur punct dupa prima prima repriza de joc, 83-82. De mentionat ca Russel Westbrook a realizat si un record, de cele mai multe puncte marcate intr-o singura repriza in All Star Game, 27.

Au urmat mai multe rasturnari de scor in repriza secunda, dar reprezentativa Vestului castiga meritat aceasta partida cu scorul de 163-158.

Russel Westbrook a fost desemnat MVP-ul partidei, cu 41 de puncte marcate, o pasa decisiva si 5 recuperari. De la Vest s-au mai remarcat James Harden, cu 29 de puncte, si LaMarcus Aldridge, cu 18 puncte.

Principalii marcatorii de la  echipa estului au fost LeBron James, 30 de puncte, si Kyle Korver cu 21 de puncte.

NBA All Star Game 2015: Vest-Est    163-158 (47-36,36-46,39-40,41-36)

Vest: Aldridge 18 puncte, Thompson 7, Mark Gasol 6, Curry 15, Harden 29, Westbrook 41, Durant 3, Duncan 2, Paul 12, Lillard 11, Cousins 14, Nowitzki 5.

Est: Anthony 14 puncte, James 30, Pau Gasol 10, Lowry 10, Wall 19, Irving 11, Horford 8, Teague 14, Millsap 5, Korver 21, Bosh 10, Butler 6.

Sursa foto: Andrew D. Bernstein/NBAE/Getty Images