Home » Fotbal, National » Andorra-Romania 0-4. Tricolorii la un meci distanta de baraj

Andorra-Romania 0-4. Tricolorii la un meci distanta de baraj

Nationala Romaniei la fotbal Romania a trecut de Andorra in penultima etapa a grupei, elevii antrenati de Victor Piturca avand nevoie de o victorie la cel putin 5 goluri diferenta, in caz de o reusita a Turcieri pe teren propriu contra Olandei.

Romania a plecat din Andorra cu cele 3 puncte necesare pentru a mai spera la barajul de calificare, dar nu a putut reduce considerabil diferenta de golaveraj superioara Turciei in acest moment (+ 4 goluri).

Dupa o prima repriza modesta facuta de tricolori, Claudiu Keseru deschide scorul cu capul in minutul 42, mingea fiind centrata de Bogdan Stancu. La 8 minute dupa pauza avea sa fie 2-0, Maxim centreaza si Bogdan Stancu marcheaza tot dupa o lovitura de cap. In minutul 60 Rodriguez il faulteaza pe Vlad Chiriches, arbitrul dicteaza lovitura de la 11 metri, iar Torje executa precis pentru golul 3 al romanilor. Scorul final avea sa fie de 4-0, Lazar marcand cu capul din centrarea lui Torje.

In celelalte partide din Grupa D, Turcia a invins in deplasare Estonia cu 2-0, in timp ce Olanda a facut scorul grupei dupa ce a predat o lectie de fotbal Ungariei, “portocala mecania” invingand pe teren propriu cu 8-1.

Olanda este deja calificata la Mondiale avand 25 de puncte dupa 9 partide disputate, Turcia si Romania avand fiecare cate 16 puncte.

In ultima etapa ce se va disputa marti – 15.10.2013, Turcia disputa pe teren propriu meciul decisiv contra Olandei, o victorie a gazdelor obligand Romania sa bata la cel putin 5 goluri diferenta Estonia pentru a se califica la barajul echipelor ce termina grupa pe locul secund. In cazul unei vicorii a Olandei in Turcia, iar Romania termina la egalitate sau invinge Estonia, tricolorii ajung la barajul de calificare pentru Mondiale.